LeBron James (eddigi) karrierjét összefoglalni pont annyira lehetetlen feladat mint hálás, egyszerűen nincs olyan dolog, amit ne ért volna el 22 éves pályafutása alatt, az Ohio állambeli Akronban született kosárzseni.
Bár egyre több helyről hallani, hogy ez lehet az éppen születésnapos játékos utolsó éve a világ magasan legszínvonalasabb, egyben fizikailag leginkább megterhelő kosárlabda-bajnokságában, az NBA-ben, ha van ember, akinek játékát nem befolyásolta az idő vasfoga, az kétségkívül James. A monoton összefoglaló helyett inkább beszéljenek róla a számok. Lássuk negyven érdekes pontban minden idők egyik legjobb – ha nem a legjobb – játékosának illusztris pályafutását!
1.: Az első játékos az NBA történetében, aki egyszerre lépett pályára saját fiával. A 20 éves Bronny Jamest az 55. helyen húzta ki a Los Angeles Lakers az NBA 2024-es játékosbörzéjén. A 20 éves játékos a 2024–2025-ös szezon idénynyitóján lépett pályára röpke három perc erejéig a Minnesota Timberwolves ellen.
LeBron and Bronny share the NBA stage for the FIRST time ???? pic.twitter.com/Z2zvAnR3YW
— NBA on TNT (@NBAonTNT) October 23, 2024
2.: Bár egyszer sem sikerült megnyernie az év védő játékosa díjat, kétszer is közel járt a megszerzéséhez. Először az első MVP-szezonjában (az év legértékesebb játékosa), a 2008–2009-es idényben volt esélyes arra, hogy mindkét „fronton” a legjobb legyen, végül az akkor 23 éves Dwight Howard húzta be tükörsimán az első helyet. De négy évvel később már sokkal szorosabb versenyben kapott ki Marc Gasoltól. Az akkor már negyedik MVP-címét szerző királynál csupán 63 ponttal látták jobbnak a spanyol centert a szakírók.
3.: Háromszor nyert olimpiát az Egyesült Államok színeiben. Először a 2004-es nyári játékokra kapott meghívót, pechjére pont akkor, amikor történelmi blamába szaladt bele az amerikai csapat, amely óriási meglepetésre „csak” bronzérmesként fejezte be a tornát. Azonban 2008-ban már kijavították a csorbát, és a Kobe Bryant vezette „Redeem Team” már arannyal a nyakában távozhatott Pekingből.
Később 2012-ben és 2024-ben is Jamesszel a fedélzeten állt fel a dobogó legfelsőbb fokára az Egyesült Államok, így már csak Kevin Durant rendelkezik több aranyéremmel (4) férfi kosarasként, mint a 40 éves legenda.
4.: Karrierje során négyszer lett a bajnokság MVP-je (2009, 2010, 2012 és 2013), emellett pedig szintén négyszeres NBA-bajnok is (2012, 2013, 2016 és 2020), ráadásul minden bajnoki címet hozó évében az NBA-döntő MVP-jének választották.
5.: A legnagyobb amerikai kosárlabda-statisztikával foglalkozó oldal szerint LeBron James mind az öt pozícióban játszott pályafutása alatt. Az alapvetően kiscsatárként vagy hármas poszton otthonosan mozgó kosaras még az első szezonjában (2003–2004) játszott dobóhátvédként a Clevelandben, de később a Miamiban eltöltött évek során erőcsatárként is kipróbálta magát. Végül Los Angelesbe igazolása után kényszerült néhány szezonban irányítóként, majd a katasztrofálisan sikerült 2021–2022-es szezonban Anthony Davis sérülésekor számos alkalommal centert játszani.
6.: Karrierje során hatszor fejezett be negyvenpontos tripla duplával mérkőzést, ezzel hatodik az összesített ranglistán, olyan játékosokat megelőzve mint Nikola Jokics, Michael Jordan vagy Larry Bird.
7.: Hetedik szezonját kezdi meg a Los Angeles Lakersben, amely a harmadik csapata a ligában. Összesen tizenegy évet töltött két turnusban a Cleveland Cavaliersnél, közte pedig belefért négy év Dwayne Wade és Chris Bosh társaságában a Miami Heatben, megalkotva ezzel az NBA újabb nagy hármasát.
8.: James legendáriumába tartozik, hogy a rájátszásban szinte mindig ellenállhatatlanul játszott, és csak nagyon kevés csapat tapasztalhatta meg azt, amikor nem a királyról szólt a mérkőzés. Nyolcszor dobott győztes kosarat a rájátszások során, ebből öt ráadásul dudaszólós találat volt. A legemlékezetesebb minden bizonnyal a 2017–2018-as rájátszás második körében látott egykezes dobása a Toronto Raptors ellen.
9.: Sorozatban nem kevesebb mint kilenc NBA-döntőben játszott 2010 és 2020 között, ebből négyszer a Miami (két győzelem), négyszer a Cleveland (egy győzelem) és egyszer a Los Angeles Lakers (győzelem) színeiben. Összesen tíz döntőben tette tiszteletét, a meg nem említett utolsó igazából a legkorábbi is volt. Még az első clevelandi időszaka alatt a 2006–2007-es szezonban jutott közel a bajnoki gyűrűhöz, de végül 4–0-s söpréssel a San Antonio Spurs lesimázta a csapatát.
10.: Talán az egyik leghihetetlenebb statisztika következik, pedig LeBron James esetében szinte egy egész zsákra való soha nem látott rekorddal lehetne példálózni. A pályafutása során összesen tíz mérkőzésen dobott 10 pont alatt. A leghíresebb alkalom pont a Dallas elleni 2010–2011-es döntő negyedik meccsén volt, amikor nyolc pontig jutott, úgy, hogy 27 százalékkal dobott a mezőnyből. Utoljára egyébként 2014-ben esett meg vele, hogy tíz pont alatt állt meg.
11.: Újonc évében tizenegy pontot kapott a szakíróktól az év végi MVP-szavazáson. A legfiatalabb játékos, aki megnyerte a szezon legjobbjának járó díjat, a nemrég visszavonuló Derrick Rose volt, a Chicago Bulls akkor mindössze 22 éves szupersztárja.
12.: Tizenkét alkalommal dobott 50 pontnál többet, karriercsúcsa 61 pont volt 2014-ben a Charlotte Hornets ellen, amikor 66 százalékkal dobott a mezőnyből.
13.: Sorozatban tizenhárom éven keresztül végzett a legjobb öt között az MVP-szavazásokon, ezt a figyelemre méltó teljesítményt pedig egyhuzamban érte el, 2005 és 2017 között.
14.: A San Antonio Spurs ellen elvesztett döntő után 2014 nyarán úgy döntött, hogy ideje visszatérni korábbi csapatához. A négy évvel korábbi, később még említésre kerülő Miamiba igazolás után sokan ellenségként tekintettek rá Clevelandben. De miután négy éven keresztül NBA-döntőbe vezette az együttest, már szent volt a béke. Főleg, amikor a csapat megnyerte az első bajnoki címét, a minden idők legjobb alapszakaszmérlegét (73–9) produkáló Golden State Warriors ellen 2016-ban.
15.: Amióta betöltötte a 38. életévét James, tizenöt alkalommal dobott tripla duplát, ami természetesen rekordnak számít ebben a korkategóriában. Rajta kívül ezt csak Karl Malone, Tim Duncan és Elvin Hayes érte el.
16.: Tizenhat szezonon keresztül átlagolt 25 pontot, 5 asszisztot és 5 lepattanót. Csak a miheztartás végett, rajta kívül csupán négy játékos rendelkezik ezekkel a számokkal karrierátlagot nézve: Oscar Robertson, Jerry West, Michael Jordan és Luka Doncic. Szép kis társaság.
17.: Mindössze tizenhét évesen került a Sports Illustrated címlapjára. Már középiskolásként óriási felhajtás övezte, a már aktív időszakában bőven sportági legendává váló kosaras nem véletlenül szerepelt „A kiválasztott” cím a lap borítóján.
18.: És ha már visszakanyarodtunk a tinédzserévekhez… Még csak pályára sem kellett lépnie LeBronnak, máris három sportszermárka kereste a kegyeit. Bár a Reebok és az Adidas is bepróbálkozott nála, […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/sport/kosarlabda/2024/12/30/lebron-james-szuletesnap-erdekesseg-statisztika/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!