2022. január 20., csütörtökMa Sára napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 356,00 Ft | USD: 314,00 Ft | CHF: 343,00 Ft
2022.01.20. Sára Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 356,00 Ft | USD: 314,00 Ft | CHF: 343,00 Ft
Kezdőlap / Sport / Így lett a legfiatalabb versenyzőből az F1 legdrámaibb világbajnoka

Így lett a legfiatalabb versenyzőből az F1 legdrámaibb világbajnoka

Verstappen sorsa gyakorlatilag születése pillanatában eldőlt, családját ugyanis átjárja a benzingőz:

édesapja Jos Verstappen szintén az F1-ben versenyzett, édesanyja, Sophie Kumpen pedig sikeres gokartversenyző volt.

Ha mindez nem lenne elég, nagyapja egykori GT-versenyző volt, ahogyan nagybátyja is, aki a Le Mans-i 24 órás viadalon is elindult.

Annak ellenére, hogy holland, talán kevesen tudják, hogy Belgiumban született 1997-ben, Hasselt városában. 4 évesen már gokartozott, 2006-ban pedig megnyerte a korosztályos belga bajnokságot, egy évvel később pedig a hollandot is. Tehetségét senki nem vonta kétségbe, fényes jövőt jósoltak neki a motorsportban, 2010-ben pedig első nemzetközi versenyein is elindult. A KF3 Világkupán összetettben a második helyen zárt, érdekesség, hogy későbbi csapattársa, Alexander Albon előzte meg őt.

A folytatásban is sikerek kísérték, amelyek közül a legnagyobbat 2013-ban érte el, amikor a gokartban legmagasabban jegyzett KZ1-ben világbajnok lett.

Max Verstappen és édesapja Jos Verstappen   Hockenheimben 2014-ben

19

Max Verstappen és édesapja Jos Verstappen Hockenheimben 2014-benGaléria: Max Verstappen(Fotó: Hoch Zwei / Corbis / Getty Images Hungary)

Az F1 világába ezután nyert betekintést, a walesi Pembrey Circuit pályán tesztelhetett egy Brazi-Epsilon FR2.0-10 Formula Renault autót, amellyel 160 kört tett meg. Ezután 2014-ben szerződést kapott a Van Amersfoort Racing Formula-3-as csapatától, a bajnokságot pedig a harmadik helyen zárta az aranyérmes Esteban Ocon és a második Tom Blomqvist mögött.

Augusztusban bár a Mercedes is szerette volna, ha csatlakozik a pilóta fejlesztési programjához, végül a Red Bull Junior Teamet választotta. Októberben a Japán Nagydíjon az első szabadedzésen való részvételével Versteppen lett a legfiatalabb versenyző, aki egy nagydíj hétvégéjén lehetőséget kapott, teljesítményével pedig annyira elégedettek voltak, hogy bejelentették: 2015-ben ő lesz a Scuderia Toro Rosso egyik pilótája. A szezonnyitó Ausztrál Nagydíjon újabb rekordot döntött, 17 évesen és 164 naposan minden idők legfiatalabb F1-es pilótája lett. Az időmérőn remekelt, a hatodik helyet szerezte meg, műszaki hiba miatt azonban nem tudta befejezni a versenyt.

Malajziában viszont hetedik helyen ért célba, ezzel a legfiatalabb pontszerzője lett a száguldó cirkusznak.

Szorgalmasan gyűjtögette a pontokat a többi hétvégén is, a szezon legjobb eredményét pedig holtversenyben a Hungaroringen és az Egyesült Államokban érte el, a 30. Magyar Nagydíjon és Austinban is negyedik lett. Az összetett pontvadászatot a 12. helyen zárta, év végén pedig három díjat is bezsebelt: ő lett az év újonca, az év személyisége, valamint a szezon legszebb előzését is neki ítélték, amikor a Belga Nagydíjon a Blanchimont kanyar külső ívén körbeautózta a sauberes Felipe Nasrt.

Természetesen a következő szezonban is számítottak rá a Toro Rossónál, továbbra is Carlos Sainz csapattársa volt. Májusban azonban jött az áttörés: az Orosz Nagydíjat követően a Red Bull közölte, Danyiil Kvjat helyett Verstappent ülteti az első számú autójába! Christian Horner csapatfőnök úgy nyilatkozott, a holland pilóta kimagasló tehetség, a Toro Rossónál nyújtott lenyűgöző teljesítményével pedig kiérdemelte a csapat bizalmát. Ő pedig a következő futamon mindezt rögtön egy győzelemmel hálálta meg:

a Spanyol Nagydíjon aratott sikerével újra történelmet írt, 18 évesen és 228 naposan minden idők legfiatalabb futamgyőztese lett.

Max Verstappen első futamgyőzelme a Spanyol Nagydíjon 2016-ban

19

Max Verstappen első futamgyőzelme a Spanyol Nagydíjon 2016-banGaléria: Max Verstappen(Fotó: Peter J Fox / Getty Images Hungary)

A Red Bull-lal első nyolc versenyén hatszor végzett az első öt hely valamelyikén, köztük négyszer a dobogón. A társak azonban nem voltak elragadtatva agresszív stílusától, Belgiumban például ki is zárták egy szabálytalan blokkolás miatt. Kimi Räikkönen a futam után azt mondta, ha így folytatja, előbb-utóbb hatalmas balesetet fog okozni. Charlie Whiting, az F1 igazgatója privátban el is beszélgetett a hollanddal, ám védekezési taktikája a jövőben is aggályokat ébresztett a többi pilótában, így az FIA szabályt módosított, megtiltotta a fékezés közbeni manőverezést. Brazíliában elért harmadik helye után Horner nem győzte dicsérni, elmondása szerint az egyik legnagyszerűbb versenyzés volt, amit pályafutása során látott. A vb-t az ötödik helyen zárta, 204 pontot szerezve.

A 2017-es szezon nem alakult jól a számára, az első 14 versenye során hétszer is kiesett, vagy műszaki hibát, vagy egy első körös ütközést követően. Az év vége viszont kárpótolta, a Malajziai Nagydíjon megszerezte második futamgyőzelmét, Japánban második lett, Mexikóban pedig újra a dobogó legfelső fokára állhatott fel. Összetettben a megszerzett 168 pont a hatodik helyre volt elegendő.

A következő év szintén két futamgyőzelmet tartogatott a számára, az egyiket ráadásul a Red Bull hazai pályáján, az Osztrák Nagydíjon. Emellett Mexikóban csendült fel újra a holland himnusz a tiszteletére, a szezonban pedig minden eddiginél többször, 11 alkalommal állhatott a dobogón. Ez az év azonban nemcsak a sikereitől, hanem a pályán történt „balhéitól” is hangos volt. Azerbajdzsánban óriásit csatázott csapattársával, Daniel Ricciardóval, ami végül odáig vezetett, hogy az előzni próbáló ausztrált Verstappen váratlan fékezéssel próbálta maga mögött tartani, aki így hátulról belerohant és mindketten kiestek.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/36YFQTFzZwU" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" […]