Sáfár Sándor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense és F. Takács István doppingellenőr – Fülöp Ákos sportpszichológus moderálása mellett – a sportban a dopping jelenlétéről beszélgettek az MCC Feszten. A szteroidok viszonylag gyors karriert futottak be, hiszen kevesebb mint száz éve szintetizálták az első férfi nemi hormont. Ennek ellenére a különféle doppingszerek drasztikus módon váltak a kultúra részévé.
A szerek zömét illegális laborokban állítják elő, és a feketepiacon zajlik velük a kereskedés. Az iparág hasonlít a dizájnerdrogokéhoz, folyamatosan jelennek meg az új cuccok, amelyeknek az összetétele és tisztasága is kétséges. A dopping, különösen az anabolikus szteroidok, növekedési hormonok és stimulánsok drasztikusan befolyásolják a sportolókat.
Mindenkit érinthet a dopping
Az ellenőr elsőként azt emelte ki, hogy Magyarországon és nemzetközi szinten a doppingellenőrzést elsősorban az egészségmegőrzés hívta életre, a sport tisztaságán túl. Betegségeket és haláleseteket is okoztak a doppingok, ezért rendszerszinten kellett figyelni. „Bár a dopping tabu, mindenkinek van róla véleménye sporton belül és azon kívül is” – összegezte, majd kiemelte, az ellenőrök nem olyanok, mint az adóellenőrök,
Sáfár Sándor aláhúzta, amióta az élsport létezik, azóta a dopping is, az ősi népek is használtak serkentőanyagokat. A dopping az 1960-as római olimpián került először igazán fókuszba, amikor egy kerékpáros szívinfarktusban a biciklijén halt meg.
Napjainkban már különböző termékcsaládokról lehet beszélni a doppingiparban, és a docens szerint globálisan kell értelmezni, de vannak olyan terhelések, amikor életet is menthet. „Élettani szempontból nem normális, ami a kerékpárversenyeken zajlik” – így utalva arra, hogy a sportolók szervezetét elképesztő mértékben terhelik a háromhetes versenyek. Érdekes kitérő volt a beszélgetésben, hogy a szakemberek felhívták arra is figyelmet, hogy bizonyos doppingok népegészségügyi problémák is a szabadidősportokban.
F. Takács István szerint érdemes azt is megvizsgálni, hogy ha egy sportoló a doppingszer használatával garantáltan első helyen végezne, akkor sokan ezt választanák. Szerinte az ember egyre kevésbé türelmes, nincs késleltetési képességünk, és ez egyes sportolóknál is megjelenhet. Ha használhatok valamit, amiről 10-20 év múlva derül ki, hogy káros, akkor nem lát az ember akkora veszélyt – szerinte ez a szabadidős sportolóknál is kiderült, és kapnak ilyen megkereséseket is.
Sáfár Sándor rögtön tisztázta, el kell választani a szabadidős és a hivatásos sportolók által használt doppingot. Előbbi esetén sok embernek fogalma sincs, hogy mit szed be, „aki nem élsportoló, és nincs, mondjuk, egy 4 éves célja, és csak nyárra ki akarja magát pattintani. Kevés fiatal nem tesz bele energiát, és nem képes milliméterről milliméterre haladni. Ezért ami a kezébe akad, azt beszedi” – mondta az egyetemi docens, aki szerint a fiatalok, akik nem élsportolók, nem látják a következményeket.
Mi az, hogy dopping?
Az ellenőr kifejtette, a […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/sport/2024/08/03/olimpia-dopping-doppingellenorzes-mcc-feszt/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!