Noha legnagyobb sztárjai – Alexander Isak és Gyökeres Viktor – nélkül érkezett végül a Puskás Arénába, a világranglista 28. helyén álló Svédország a legkevésbé sem ígérkezett lebecsülendő ellenfélnek. A magyar labdarúgó-válogatott péntek este hazai közönség előtt kezdte meg a világbajnoki selejtezős főpróbát, hogy aztán a második felvonással majd június 10-én Bakuban lépjen pályára – az őszi riválisok közül az örmények stílusához hasonlatos futballt játszó Azerbajdzsán ellen.
Furcsa mód a bemelegítés alatt kevésbé a meccs, mint inkább a nap szenzációját jelentő átigazolási hír, a Puskás Akadémiából a Liverpool FC-hez igazoló Pécsi Ármin története jelentette a legfőbb beszédtémát. Drukkerek, újságírók, szakértők együtt elemezték a helyzetet, a 20 éves kapus jövőképét és Mersey-parti reményeit.
A másik téma kisebb bosszúságról szólt: sokan szívesen megnézték volna, hogy a magyar felmenőkkel is rendelkező Gyökeres, valamint Sebastian Nánási vajon mire megy Budapesten. Nem mintha magyar kötelék nélkül maradt volna a svéd kezdő hiányukban, hiszen a korábban Újpesten is megfordult (öt bajnokival mondjuk olyan mély nyomot nem hagyott) Antón János Salétros a tizennegyedik fellépésére készülhetett a sárga-kékeknél.
A mieink lényegében a lehető legerősebb kezdővel – ha nincs az állítólagos sérülése és a liverpooli huzavona, esetleg bal szárnyvédőként Kerkez Milost lehetett volna még elképzelni – vágtak neki a mérkőzésnek. A svédek összeállítása azért jobban hajazott egy tesztmeccsére, a Blackburn Rovers kispadjáról tavaly elcsábított Jon Dahl Tomasson érezhetően kísérletezőbb kedvében volt a két szövetségi kapitány közül.

23
Remek kezdés, halványuló folytatás
Marco Rossi cserébe már a második percben közel járt ahhoz, hogy gól ünnepeljen, Bolla Bendegúz jobb oldali elfutása és lapos centerezése után Sallai Roland lövését védte kisebb bravúrral Robin Olsen. A folytatásban is a mieink játszottak lendületesebben, egy újabb veszélyes Bolla-beindulás után már balról veszélyeztettünk, ismét Sallai próbálkozott, ezúttal viszont jó 14 méterről egy tekeréssel, amit a svéd kapus ugyancsak hárítani tudott.
A folytatásban kiegyenlítettebbé vált a játék, ami leginkább abban nyilvánult meg, hogy a mieink valamivel nehezebben jutottak el az északiak kapujának előterébe. Ez azonban nem jelentette azt, hogy ne tudtunk volna így is veszélyeztetni: a 15. percben Szoboszlai Dominik 21-22 méterről eleresztett átlövési kísérleténél ejtette a labdát kis híján saját kapujába Olsen. Nem véletlen, hogy a rutinos hálóőr májusban elbúcsúzott az Aston Villától és a Premier League-től. A legnagyobb elánnal a parádés török klubszezont maga mögött tudó Sallai játszott a mieinknél: a 29. percben például egy 14-15 méterről eleresztett ollózós gólszerzési kísérlettel jelentkezve.
Fél óra elteltével nem is annyira a kiegyenlített, mint inkább a lapos kifejezés jellemezte legjobban a meccset. A magyar válogatott kezdeti lendülete érezhetően alábbhagyott, Tomasson átszervezéseivel a svéd balszárny is sokkal hatékonyabb lett védekezésben, támadásban ellenben egy-egy pontrúgást leszámítva keveset mutatott Svédország. A félidő hajrájához közeledve azért Dibusz Dénesnek is akadt egy-két védeni valója, de egy háromperces periódust leszámítva igaz maradt a sárga-kékek támadófutballjára tett korábbi megállapítás. A szünet előtti utolsó 7-8 percre a magyar csapat lendülete visszatért, a menet közben többször is ápolt Bolla újabb agresszív elfutásokkal jelentkezett a szélen. A vezetés megszerzéséhez azonban ez sem volt elég.
Hidegzuhany a második félidő elején
Fordulás után is a mieink kezdtek jobban, ám Schäfer lövése elzúgott a keresztléc felett. Ahogyan ilyenkor lenni szokott: pontozásos sportágban ugyan egyértelmű lett volna a magyar siker, az ellenfél a semmiből talált egy gólt. Pontosabban Benjamin Nygren 15 méterről eleresztett, az egyik védőnk lábán felperdülő lövése talált védhetetlen kiflivel utat Dibusz kapujának jobb felső sarkába (0–1). A gólnál is bosszantóbb, hogy a vendégek tízese a gólját ünnepelve valamiért fontosnak érezte, hogy a magyar tábor elé szaladjon, mutogatásával alapos sörzuhatagot idézve elő az irányába. Kár lenne komoly reményt táplálni az irányba, hogy az Európai Labdarúgó-szövetségnél végre a provokatív gesztust, sem mint az arra adott – futballközegben – teljesen természetes reakciót akarnák majd büntetni…

23
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!