Az idei lesz az ötödik – részben – magyarországi rendezésű női világverseny. Az 1982-es és az 1995-ös világbajnokságon ezüstérmes, a 2004-es kontinenstornán bronzérmes, a 2014-es Eb-n pedig hatodik lett a magyar együttes, a múltbéli hazai nagy tornákon elért sikerek tehát jó előjelek lehetnek a mostani válogatottnak.
A kontinensviadal előtt megrendezett sajtótájékoztatón elmondták, hogy a szövetség célként azt tűzte ki az együttesnek, hogy még december 13–15-én is legyen versenyben, ami a számok nyelvére lefordítva azt jelenti, hogy a viadal első hat helyezettje között végez. A kapitány továbbá kiemelte: alakulata éremért akar harcolni, és mindent megtesz annak érdekében, hogy a kilátogató nézők boldogan térhessenek haza a mérkőzések után.
Szeretném megköszönni mindazoknak, akik azért dolgoztak, hogy az Európa-bajnokság Debrecenbe kerülhessen megrendezésre – most pedig rajtunk a sor. Bécsben akarjuk zárni a versenyt, de a legfontosabb, hogy az a rengeteg ember, aki megtisztel minket jelenlétével, az boldogan mehessen haza. Ahogyan azt az elnök úr is mondta, minden készen áll, most rajtunk a sor! A tavaszi olimpiai selejtezőn is már remek hangulat volt, ott úgy éreztem, úgy éreztük, hogy képtelenség rosszul játszani ilyen közönség előtt és hangulat mellett.
Az erőviszonyokról Golovin Vlagyimir elmondta: vannak olyan meccsek, amelyeken kötelező a győzelem, például az észak-macedónok, valamint a törökök ellen, míg a svédekkel szembeni összecsapás a torna további lefolyását és végkimenetelét befolyásolhatja nagymértékben. A középdöntőre előre tekintve várhatóan a Montenegró elleni mérkőzés lesz a döntő a legjobb hat közé kerülés szempontjából, valamint a spanyolok és – természetesen – a franciák elleni találkozók is nehezek, illetve fontosak lesznek.
A legutóbbi négy év nagy tornáin a 10. pozíció volt a meghatározó
Legjobb helyezéseinket a női szakágban 1965-ben, valamint 2000-ben értük el. 1965-ben szereztük eddigi egyetlen vb-címünket, az ezredforduló évében egy kivételes, klasszisokkal erősen megtűzdelt generáció legjobbjai Romániában megnyerték a kontinensviadalt, miután Sydney-ben az olimpián ezüstéremmel gazdagodtak, a dánok elleni emlékezetes és fájó döntőt követően. Dobogós helyezést legutóbb 2012-ben – éppen Európa-bajnokságon – szereztünk, előtte 2004-ben és 2005-ben az Eb-t, valamint a vb-t is a harmadik pozícióban zárta a nemzeti csapat. A 12 évvel ezelőtti siker után viszont lejtmenetbe került a válogatott, a nyolc–tizedik körüli pozíció volt a meghatározó – mint ahogy a legutóbbi négy év világeseményén is.
A 2020-as kontinensviadalon az akkor még Elek Gábor vezette alakulat Horvátországgal, Hollandiával és Szerbiával szerepelt egy csoportban, amelynek előkelő, második helyéről várhatta a középdöntőt, ott viszont nem tudott maradandót alkotni: két pontot szerzett, csupán keleti szomszédunkat, Romániát sikerült megelőzni a kvartettből, így a 16 fős mezőny 10. helyén zárt. A következő évi világbajnokságon már Golovin Vlagyimir vezetésével az „európai” csoportból (Németország, Csehország, Szlovákia) ugyancsak másodikként delegált a németek mögött a következő megméretésre a magyar alakulat, ahol két ponttal lemaradva a hatos harmadik helyén zárt, így Dánia és Németország játszott negyeddöntőt, a magyarok pedig ismét a 10. pozícióban végeztek – igaz, 32 nemzet közül.
A legutóbbi kontinensviadalon az elithez tartozó Norvégia, valamint Horvátország és Svájc mellett szerepelt a csoportban hazánk válogatottja, amely harmadikként, az alpesi országot egy ponttal megelőzve jutott tovább a következő fordulóba. Azt a horvátok mögött az utolsó, hatodik helyen zárta, így ismét messze volt a helyosztós csatáktól. Golovin együttese akkor az első tízbe sem jutott, a 11. pozícióban fejezte be a tornát.
A tavalyi világeseményen Montenegró, Kamerun és Paraguay jött szembe a csoportban, a magyaroknak az erőviszonyok ismeretében kötelező volt a továbbjutás. A balkáni alakulattól nagy csatában ugyan kikaptunk, de így is magabiztosan, két ponttal jutottunk a középdöntőbe. Tovább azonban már nem sikerült menetelni: Böde-Bíró Blankáék (pontegyenlőséggel) ismét a harmadik pozícióban zártak, a helyosztón így már nem volt szerepük, mégis hatalmas örömmel zárult a világbajnokság: a harmadik fordulóban hatalmas hajrával legyőzték Horvátországot, és biztossá vált, hogy 2024 tavaszán olimpiai selejtezőt játszhatnak.
Hatalmas javulás 2024-ben, tisztes helytállás az olimpián
A vb záróakkordja hatalmas motivációt adott a válogatottnak, amely áprilisban Debrecenben a svéd–japán–brit hármassal megmérkőzve a csoport élén hibátlanul zárva vívta ki sorozatban a második olimpiai részvételt.
A 12 csapatos párizsi ötkarikás játékokon a hazai pályán játszó franciák ellen mutatkoztak be női kéziseink, akik háromgólos vereséget szenvedtek a címvédő ellen. Majd a hasonló játékerőt képviselő brazilokkal meccseltünk, és hatalmas csatában egy góllal felülmúltuk őket, így bizakodva várhattuk az Angola elleni találkozót, amely meglepetésre „csak” döntetlennel zárult. Az utolsó két összecsapáson a spanyolok és a 2019-es világbajnok <a href="https://index.hu/sport/2024/parizs/2024/08/03/noi-kezilabda-csoportkor-utolso-merkozes-magyarorszag-hollandia/" […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!