A volt atlétaválogatottnak és csúcstartónak azon kevesek közé tartozik, akik egy-egy nyári (2000, Sydney) és téli (1994, Lillehammer) olimpián is a magyar színeket képviselhették. Előbbin a 4×100 méteres síkfutó váltó tagjaként, utóbbin a kettes bobok versenyében.
A közelgő tisztújítás előtt Gyulai Miklós nem indult országjáró korteskörútra, de rutinos sportvezetőként enélkül is tudja, hogy kikre számíthat.
Nem tud arról, hogy lesz-e kihívója, ugyanakkor sikerült felmérnie, hogy milyen vélemény alakult ki a szövetség munkájáról, mi az, ami elismerést aratott, és mi annak az ellenkezőjét. Az Indexnek adott nyilatkozatával nem szándékozott jó pontokat gyűjtögetni, még kevésbé azt a látszatot kelteni, hogy nincs szükség a fejlődést elősegítő reformokra.
Szerinte akkor kell majd kritikus és önkritikus hangot megütnie, amikor a küldöttgyűlésen az elmúlt négy esztendő eseményeit összegezi, majd ismerteti, hogy milyen feladatok megoldása viheti előbbre a magyar atlétikát. A MASZ első emberének nyilatkozatából viszont már most sok minden kiderült.
Ízelítőként a legfontosabbak:
- Megoldásra váró szakmai és vezetési feladtok bőven akadnak.
- Javában tart a sportágon belüli generációváltás, ami a fiatal edzőket nagy kihívások elé állítja.
- Újjáválasztásuk esetében a sportág vezetői a jövőben arra fognak törekedni, hogy a mérlegelésnél a teljesítmények hangsúllyal önmagukért beszéljenek, és azok kerüljenek a csapatba, akik a kvalifikációs időszakban folyamatosan magas szinten versenyeznek, illetve a szakma által meghatározott nevezési szinteket teljesíteni tudták. (A nemzetközi szövetség normáinak olykor még a világrangsor első tíz helyezettje is nehezen tud megfelelni.)
- Bizakodni már most is lehet, mert a Kölyökből Atléta Programnak is köszönhetően a korosztályos világversenyeken egyre több tehetséges és szorgalmas magyar fiatal tűnik fel, végez érmes pozícióban, vagy kerül a döntősök közé.
- A cél a jövőben is az lesz, hogy egy-egy világversenyen lehetőleg nagy létszámú válogatott vegyen részt, ugyanakkor arra is fel kell készülni, hogy a következő olimpiai ciklus világbajnokságain, valamint Európa-bajnokságain alkalomadtán mégis a szokásosnál kisebb létszámú válogatott vonul majd fel. Annak tagjai viszont olyanok lesznek, akik a döntőig is eljutnak, érmeket és pontokat szereznek.
- Végül az is, hogy az erős alapok kialakítása, a rendszer szakmailag kifogástalan üzemeltetése, a versenyzők menedzselése és versenyeztetése nem olcsó mulatság, ezért már most tisztázni kell, hogy mi az elvárás, milyen magasra kerül a léc a versenyzők és a szövetség előtt.
„Tiszteljük sportágunk korosabb szakembereit, de ők is érzékelik, hogy generációváltás zajlik az atlétika berkeiben” – kezdte lapunknak adott nyilatkozatát Gyulai Miklós.
Tudásimportra is szükség lehet
A MASZ-elnök kiemelte: az idősebbeknek el kell fogadniuk, hogy ami 10, 20 vagy 30 éve működött, és hatékony volt, az ma már nem elégséges és korszerű. Helyüket adott esetben olyan fiatal edzők veszik át, akiknek „a szakmai tudás versenypiacán kell bizonyítaniuk”.
„Mivel a felkészültségük messze nem azonos, a szövetségnek arra kell ösztönöznie őket, hogy képezzék magukat, igyekezzenek megismerni és kipróbálni azokat a bevált módszereket, amelyek elsajátításával magabiztosabbak és eredményesebbek lesznek. Mindig akad a közelben vagy távolban olyan elismert külföldi szakember, aki fejlődni vágyó versenyzőkkel veszi körül magát, de nyitott arra is, hogy fiatal edzőkkel ossza meg a tudását. Ennek nyilvánvalóan ára van, de készek leszünk a kiadásokat megosztani a vállalkozó szellemű magyar edzőkkel. Nem idegenkedünk attól sem, hogy a szakma külföldi kiválóságai rövidebb-hosszabb időre Magyarországra költözve legyenek a fejlődés motorjai. Ahogy azt tíz évvel ezelőtt Borisz Volkov, az olimpiai, világ-és Európa-bajnok rúdugró Makszim Taraszov orosz mestere tette, nemrégiben pedig két éven át az amerikai Loren Seagrave, mint a Kiemelt Atlétikai Program gyorsaságfejlesztési szaktanácsadója. Utóbbinak is köszönhető, hogy a hat váltónk közül öt is megjavította a magyar rekordot, a budapesti világbajnokságon és más rangos nemzetközi versenyeken is megcsillantották a tudásukat, mint például a 4x400as stafétánk, amely az idei Európa-bajnokságon döntőt futhatott.”
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!