Székesfehérváron az 1981-es bajnokcsapat az évtized második felében – nem mellékesen már háromszoros honi kupagyőztesként – a megszűnés szélére került. A bő évtizedes túlélés után aztán már az akkor egyeduralkodó Ferencváros egyik érdemi kihívója lett a sportág másik vidéki nagy bázisával, a Dunaújvárossal. Miután a sportág Magyarországon sokáig képtelen volt szintet lépni – ennek a fedett létesítmények sokáig szűkös száma szabott gátat – a menedzserszemléletével korát messze megelőző, a vegetálás irányában nem éppen elkötelezett idősebb Ocskay Gábor a ’90-es évek második felében a szlovén, majd 2007-től már az osztrák bázisú liga felé lépett.
Előbbit a szisztematikus építkezésnek köszönhetően kétszer meg is tudta nyerni a fehérvári együttes, ami aztán príma ajánlólevének bizonyult a magasabb szakmai polcon helyezkedő másik bajnoksághoz. Ott a hasonló sikert azért nehezebben adják, főként a költségvetést tekintve alsó régiókhoz tartozó, vagy éppen a legalacsonyabb büdzsével rendelkező együttesnek, de a hullámzó idények végén a bajnoki finálé már legalább összejött egyszer (2022).
Mindkét külföldi nyitás gyors átmenettel vezetett színvonalemelkedéshez, amelyből aztán a magyar jégkorong egésze, leginkább a válogatott is profitált. Mindeközben állandó, osztrák szinten is irigylésre méltó közönséget toborzott magának, valamint áttételesen a sportágnak: úgy a létszámot, mint a lelkesedést és a hangulatot tekintve.
Ennek a fejlődési ívnek azonban egyéb „ára” is volt.
A magyar bajnoki rendszer előbb csak részben veszítette el a válogatott játékosokkal, továbbá a magyar viszonyokhoz képest remek légiósokkal gazdagon megrakott fehérvári kirakatcsapatot, majd teljes egészében. Jelenleg csupán a Magyar Kupában és a Szuperkupában van jelenése itthon a Fehérvár AV19-nek, amelynek így minimális kapcsolódási pontja van a többi magyar klubbal.
De vajon mennyire hiányzik egyik a másiknak? Vagy mindenki megvan a maga világában, és a párhuzamos, nagy ritkán egymást keresztező dimenziókban?
A 13-szoros magyar bajnok fehérváriak 2003-tól megszakítás nélkül tíz évig ültek a honi trónon, ahol azóta sem jártak.
Idősebb Ocskay Gábor: A riválisok is megosztottak voltak
Idősebb Ocskay Gábor, a Fehérvár AV19 Jégkorong Akadémia Alapítvány kuratóriumának elnöke az Index megkeresésére elmondta: a magyar mezőnynek minden bizonnyal hiányzik a sportág itthoni kirakatcsapata, mert a színvonalas rangadók szakmailag tudnának előrelépést jelenteni, aminek aztán farvízén emelkedne a nézőszám is. A jelenlegi bajnoki rendszerekben azonban kivitelezhetetlennek látja a rendszeres megméretéseket.
„Sokan szoktak nosztalgiázni, milyen hangulata volt azoknak a döntőknek, amikor a Fehérvár, Fradi, Dunaújváros trióból kettő küzdött a magyar bajnoki címért, de a jégkorong azóta más lett, miként a honi erőviszonyok is. De a sport már csak ilyen, azon belül pedig a magyar jégkorong még ilyenebb. A Fehérvár első sora itthon már nincs képben évek óta, beléptek viszont az erdélyi gárdák, amelyek az utóbbi időben rendkívül megerősödtek, át is vették az uralmat az Erste Ligában. Így évek óta nincs klasszikus magyar bajnok, bár a bajnokság mostani átszervezése ezen is változtat.”
A szakember hozzátette: amikor áttagozódtak az osztrák bajnokságba, az elején még nem engedték el teljesen a magyar klubszezont. A Titánok révén a farmcsapatuk ott volt az alapszakaszban, a rájátszásban pedig bevethették az első keret legjobbjait is.
„Mármint az első években… Utána viszont már csak korlátozottan lehetett játszatni őket, mert a riválisoknak nem igazán tetszett ez a rendszer. Bár a vélemények eléggé megoszlottak. Az egyik azt mondta, hogyan lehet magyar bajnok az, aki a nyolc hónapos szezonból egy hónapot játszott a bajnokságban. Viszont ott volt a másik véglet, ugyancsak ellenfelektől, hogy milyen értéke van annak a bajnoki címnek, amikor a legjobb, legerősebb kerettel bíró csapattal meg sem mérkőzhettek itthon. Az elején az osztrák ligában nem játszottunk még olyan meghatározó szerepet, mint az utóbbi években a mostani csapat teszi, és a klubszezon végén maradtak üres heteink. Ma már alapból nem így terveznek az idényre, ami reális elvárás is a csapattal szemben.”
Kovács Csaba: Gondolatban mindig ott van a Fehérvár valamilyen szintű bevonása
Idősebb Kovács Csaba, a magyar szövetség szakmai alelnöke – korábban maga is sokszoros válogatott játékos – azt emelte ki, hogy „gondolatban mindig ott van a Fehérvár valamilyen szintű bevonása a magyar bajnoki rendszerbe”, de ahogyan a közelmúltban, úgy jelenleg sem jutottak ennél közelebb a megvalósításhoz, még az Erste Liga friss átszervezése során sem. (A magyar bázisú bajnokságban megszűnik a középszakasz, helyette február 16-án kezdődik a magyar bajnoki rájátszás, amelyben az alapszakasz legjobb magyar klubja automatikusan elődöntős, a többi hatot helyezése alapján három párba sorolják, és küzdenek meg a négy közé jutásért.) A szakember megjegyezte: amúgy az osztrák ligának sem tetszene, ha a Fehérvár párhuzamosan szerepelne a magyar bajnokságban is.
„Szerintem minden magyar klub örülne, ha a Fehérvár teljes erejével tudna részt venni a hazai bajnokságban is, de […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!