Vas János az Index megkeresésére elmondta: a honlapján részleteire bontott mentorprogram megvalósítása már régóta foglalkoztatta, az évek alatt sokat dolgozott annak koncepcióján, de a klub karrier mellett ideje és lehetősége sem volt annak kivitelezésére, gyakorlati megvalósítására.
„Tavaly fejeztem be a játékos karrieremet, és azóta a DVTK Jegesmedvék Akadémia U21-es csapatainak edzőjeként dolgozom. Itt végre lehetőségem nyílt a korábban dédelgetett terv tesztelésére, és az eltelt egy évben arra jutottam, hogy milyen nagy szükség és kereslet van tapasztalataim átadására. Értelemszerűen játékosban és szüleikben is rengeteg kérdés merül fel, és amikor egy korosztályos csapatban 25 játékos jut két edzőre, akkor idő és lehetőség sincs ezeknek a megválaszolására, a saját problémákat a legmélyebb szinten elemezni, azokra megoldást találni. Különösen igaz ez azoknál a családoknál, ahol a sportág nincs generációk óta becsatornázva.”
Vas János – aki Magyarországon kívül Franciaországban, Csehországban, Svédországban és az Egyesült Államokban is jégkorongozott – azt hangsúlyozta ki, hogy mindennek az alapja az adott szituáció és lehetőségek megfelelő feltérképezése, majd a célok reális meghatározása. Ennek érdekében játékosnak, szülőnek rögtön az általa összeállított kérdőívet kell kitölteni. Fontos még, hogy a fókuszt megtartva minden hátráltató tényezőt ki tudjanak zárni, és a jobbító szándékot szem előtt tartva kizárólag a klubokkal együttműködve keresik a megoldást.
„Soha nem arról beszélek, hogy az edző kolléga mit csináljon, vagy mit és hogyan kellene csinálnia. Az én meglátásom, tapasztalatom az ő, valamint a klub munkáját egészíti ki, mert a képzés, a fejlesztés nagyon komplex és tág feladat. Gyerekekkel, juniorokkal dolgozhattam a tavalyi idényben, és kellett a gondolkodásmódjukon változtatni. Lehet az a konklúzió, hogy több munkára, vagy éppen több alvásra van szükség, másnak viszont új étrendre, és persze ott vannak azok a személyes tapasztalatok, amiket én éltem meg karrierem során. A végső döntést aztán mindenki maga hozza meg saját sorsáról, én ehhez annyit teszek hozzá, hogy adott esetben más szemszögből közelítek a kérdéshez. Sokszor eleve külsősként, ami mindig tágabb perspektívát jelent.”
Vas János 2000 és 2005 között Svédországban szerzett tapasztalatokat, közben a 32. helyen foglalta le a játékjogát az NHL-es Dallas Stars. (A mai napig az utolsó magyar hokis, akit draftoltak az észak-amerikai profi ligában.) A volt játékos felidézte azt a pillanatot, amikor fiatal hokisként a bő tíz évvel idősebb Mike Modano mellett állhatott a jégen dallasi játékosként. A Stanley-kupa-győztes, olimpiai ezüstérmes hokis az egyik legjobbnak tartott amerikai születésű játékos, honfitársai közül ő érte el a legtöbb gólt és a legtöbb pontot az NHL-ben.
„A mai napig libabőrös leszek, ha arra a pillanatra gondolok. Főként úgy, hogy közben rögtön az is eszembe jut, hogy Dunaújvárosból indultam el ezen az úton. Megtapasztaltam, megéltem sok mindent, amik esszenciáját Vas Jánosként próbálom átadni ebben a mentorprogramban, ami azért az őshazában, Kanadában nem újkeletű. Nyilván hibákat is vétettem, de ez csak utólag derült ki számomra, adott esetben viszont a legjobb választásnak tűnt, éppen ezért most sem csinálnám máshogy. Persze, ha mondjuk akkor […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!