Závada Pál új regényének szereplői dokumentumfilmet forgatnak olyan gazdálkodókról, akiket gyújtogatással vádoltak meg az ötvenes években – derült ki hamar az Őszi Margón megrendezett ünnepélyes könyvbemutatón, amelyen a Kossuth-díjas írót Veiszer Alinda újságíró kérdezte.
A Nemzeti Táncszínház nagytermében széles közönség előtt folyt a diskurzus a Magvető Kiadó gondozásában megjelent Pernye és fű című könyvről. A baráti kör – amiben filmeseken kívül szociográfus, grafikus, történész és újságíró is van – nyomozásba kezd, keresik és megpróbálják szóra bírni az áldozatok családtagjait, a valamikori tanúkat, ügyészeket, bírókat, illetve a hajdani tudósítókat.
Fölfordult a világ, és megváltozott a rendszer
A szerző arról is beszélt, miért tartotta aktuálisnak az 1949-ben, és 1950-ben lefolyt statáriális kulákperek témáját, hogy aztán a regény központi témájává tegye. Závada szerint fordítva volt, és onnan indult el, mit csinált a nyolcvanas évek második felében. „Sokszor kérdezték, miért nem írok rendszerváltó regényt, és eszembe jutott, hogy mindenből kimaradtam.” Hozzátette, egy író bármiből dolgozhat, de mégis csak a személyes élmény az igazi.
De én nem voltam ott sehol, amikor a dolgok történtek. Mivel foglaltuk el magunkat? Mit csináltam én? S persze lehet azt mondani, hogy éppen a magán- és a munkaéletem is felborult. A szociológiai intézetben ugyanis válságba kerültem, vagy kerültünk, de akkoriban, akik ilyen állásokban voltak, azoknak sok mindent kellett újra gondolnia.
Závada Pálnak ebben az időben futottak ki a munkái, s lett a 2014-ben megszűnt […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!