„Ma este az ékszereknek más jelentésük is lesz. Nem is egy, hanem többféle. Mindegyikkel egy másik világot fedezhetnek fel, történeteket és történelmi időket ismerhetnek meg. Vajon miben díszítette magát az ember negyvenezer évvel ezelőtt? Látni fogják a Kárpát-medencében felfedezett legrégibb ékszereket is” – fogalmazott a kiállítás megnyitóján Zsigmond Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója, aki az eseményen rávilágított az utóbbi évek talán legfontosabb hazai felfedezésére is. A felfedezésre, amely a Ragyogj! apropóját adta.
Néhány hete a Somló-hegyen bukkantak rá a múzeum régészei és önkéntesei egy háromezer évvel ezelőtti nyakláncra. A főigazgató szerint olyan izgalmas a feltárás kontextusa, hogy ha ez a nyakék például Franciaországban került volna elő, akkor a Louvre gyűjteményének legértékesebb darabjai között tartanák számon.
De szerencsére a miénk, a Magyar Nemzeti Múzeumé, és már két hete megtekinthetővé tettük a Széchenyi teremben. Valójában ez a nyakék inspirálta ezt a kiállítást is, és ahogyan a régészeink, úgy a kurátoraink, restaurátoraink, kiállításépítőink is azon voltak, hogy rekordgyorsasággal hozzanak létre egy újabb csodát. Ez a nyakék világszenzáció, nemzetközi hírértékű. Ez a kiállítás pedig olyan, amiért ugyancsak Londonba vagy Párizsba kellene utaznunk, de szerencsére ez itt van. A hazai közönség egy világszínvonalú ékszerkollekciót tekinthet meg, egy olyan kiállítást, amire ezúttal mi várjuk a Magyarországra érkező külföldieket
– mondta Zsigmond Gábor.
24
Negyvenezer év lenyomata
Az ékszerek összetett, sokszor szavakkal kifejezhetetlen üzenetet hordoznak viselőjükről életében és halálában is. Ezeket a tárgyakat nemcsak az értékes anyaguk, a gondos kialakításuk, hanem a szellemi értékük, a mögöttes tartalmuk és a személyes kötődésük teszik időtlenné és egyedivé.
A kiállítás nevét Benczúr Emese Ragyogj című munkája inspirálta, amely a bejáratnál kapott helyet. A műalkotás 2017-ben, a reformáció 500. évfordulójára rendezett kiállításra készült, a főigazgató pedig arra biztatta a látogatókat, hogy bátran szelfizzenek az aranyos alkotással, a képeket pedig posztolják a közösségi médiában, ezzel is hírét víve a kiállításnak.
A tárlat kurátorai, Hegedűs Zsuzsa, Kiss Erika és Pető Zsuzsa kiemelték, hogy a múzeum legérdekesebb és legértékesebb darabjaiból egy narratívafókuszú kurátori koncepciót követő válogatást közöltek,
a múzeumnak pedig nem titkolt szándéka, hogy a látogatókat saját ékszereik történetéről, jelentéséről is elgondolkodtassák.
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kultur/2024/10/20/ragyogj-ekszer-kiallitas-magyar-nemzeti-muzeum/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!