2024. október 12., szombatMa Miksa napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 400,00 Ft | USD: 366,00 Ft | CHF: 427,00 Ft
2024.10.12. Miksa Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 400,00 Ft | USD: 366,00 Ft | CHF: 427,00 Ft
Kezdőlap / Kultúra / Van, aki szerint minden rendben Magyarországon, mások rendszerszintű fejlesztésre vágynak

Hirdetés

Van, aki szerint minden rendben Magyarországon, mások rendszerszintű fejlesztésre vágynak

A zenei és hangszeres tudásra, tanulásra nem úgy kell tekinteni, mint egy képzettségre, amely az embert alapvetően a zenei pályára korlátozza. Kutatások igazolják, hogy aki tud hangszeren játszani, többnyire boldogabban éli a hétköznapjait, a zene pedig eredendően javít az ember életminőségén.

Ennek ellenére Magyarországon az átlagos zenei tudás jóval a környező országok szintje alatt volt éveken át. Bár az elmúlt időszakban javuló tendenciát mutatnak az adatok, az európai átlagot még mindig nem értük el. Legutóbb ennek az aránynak az alakulásáról beszélgettünk Andrásik Remóval, a Hangszeresek Országos Szövetségének (HANOSZ) egykori főtitkárával. 

A szakember akkor úgy fogalmazott:

Hirdetés

Ha elfogadjuk azt a tényt, amit Kodály mondott, hogy a zene a lélek tápláléka, és semmi mással nem pótolható, akkor ha valaki tudatosan választ táplálékot, annak mások lesznek az összetevői, és más minőséget képvisel minden szempontból.

Emellett arról is beszélt, hogy a javuló tendencia mindenképpen pozitív, de rendszerszinten is fejleszteni kéne a hazai könnyűzenei képzést, ami hosszú távon társadalmi szinten is pozitív eredményt hozna. Ezt a kérdést jártuk most körbe két másik szakember segítségével. Egyikük Németh Alajos „Lojzi”, az Artisjus – Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület elnöke, a másik Sticza Gergő, az Astro Music zenei kiadó három alapítójának egyike.

Fejlődő közeg

A megkérdezett szakemberek pozitívabb képet festettek. Véleményük szerint az elmúlt pár év bizonyítja, hogy tanult, profi, jól képzett zenészek vannak a hazai piacon, és egyre jobban tágul a stílust érintő, illetve a kreatív megközelítés.

Az elmúlt években jól látszik, hogy nem a piacon való megéléshez és érvényesüléshez szükséges a zenei tudás, képzettség vagy a zenei affinitás, hanem inkább ahhoz, hogy ezt a sikert valaki fenntartsa hosszú éveken át a zeneiparban. Egyre több zenész foglalkozik önképzéssel, sokan vágnak bele izgalmas zenei projektekbe, és egyre jobban értik már, mi az, amit a közönségük szeret, és mi az, amit ők szeretnének csinálni. Szerintem nem ahhoz kell a magasabb zenei tudás, hogy valaki be tudjon törni erre a piacra, hanem inkább ahhoz, hogy meg tudja vetni a lábát, és igazán sikeres tudjon lenni és maradni. Ehhez mindenképp szükség van arra, hogy a saját művészetére igényes legyen az előadó, és hajlandó legyen tanulni, nyitott legyen az új dolgokra, és tudjon kísérletezni. Úgy gondolom, jól látszik, hogy ez az a trend, ami jelenleg valóban működik

– fogalmazott kérdésünkre Sticza Gergő, az Astro Music kiadó egyik alapítója, igazgatója.

Úgy véli, ma már abszolút nem igaz az, hogy csupán a popzene és a zeneileg nagyon egyszerűre szabott dalok tudnak a hallgatóság számára befogadhatóvá válni. A szakember izgalmasnak látja azt a fúziós és kooperatív alkotói szemléletet, ami az elmúlt időszakban kezdett elterjedni. Szerinte „sokat számít, hogy ma már nem ciki, hanem egyenesen menő magyar zenét hallgatni. A hazai előadók jelenleg sokkal magasabb helyet foglalnak el egy Spotify top 50-ben, továbbá az összes platformon látszik, hogy a magyar zene a streaming és a fesztiválok területén is egy rendkívül erős virágkorát éli”.

Hasonlóan pozitív véleményt fogalmazott meg Németh Alajos, az Artisjus elnöke. Úgy véli, hogy kiváló zenei iskolák és tanárok vannak Magyarországon, és ezekből az intézményekből számos profi előadó és oktató kerül ki minden évben. Nem látja szükségét a hazai zenei oktatás rendszerszintű fejlesztésének, szemben Andrásik Remóval, aki szerint a könnyűzenei képzés országos szinten sincs megoldva, és nem biztosított valamennyi, a zene iránt érdeklődő fiatal számára.

Németh Alajos, a zsűri tagja A Dal 2024 televíziós show-műsor döntőjében 2024. március 23-án

Németh Alajos, a zsűri tagja A Dal 2024 televíziós show-műsor döntőjében 2024. március 23-án

Fotó: Bruzák Noémi / MTI

Magas minőség vagy befogadhatóság?

Az Artisjus éves szinten számos zenei programot indít, amelyek között továbbképzések (DEX Songwriting Expo), közös alkotói táborok is szerepelnek (Songwriting Camp), illetve minden évben elismerik a zenei és irodalmi […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kultur/2024/09/17/zenei-tudas-artisjus-elnok-nemeth-alajos-lojzi-astro-music-kiado-alapito-sticza-gergo-eloadomuvesz-kozonseg/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Döntse el ön, melyik volt a kétezres évek legjobb magyar regénye!

Az Index kulturális rovata arra vállalkozott, hogy megtalálja a kétezres években kiadott tíz legkiválóbb magyar regényt. Ahogy …