2025. június 19., csütörtökMa Gyárfás napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 403,00 Ft | USD: 351,00 Ft | CHF: 429,00 Ft
2025.06.19. Gyárfás Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 403,00 Ft | USD: 351,00 Ft | CHF: 429,00 Ft
Kezdőlap / Kultúra / Valóra vált egy magyar sláger, a Fehér Házban is erről beszélnek

Hirdetés

Valóra vált egy magyar sláger, a Fehér Házban is erről beszélnek

Sajtból van a hold. Így szól Demjén Ferenc slágere, amely John Scalzi Csak a hold az égen című regényében meglepő módon valósággá válik. A szerző, aki már számos sci-fi művében bizonyította elbeszélői virtuozitását és jellegzetes humorát, ezúttal olyan történettel áll elő, amely egyszerre tűnik paródiának és komoly társadalmi tükörnek: egy nap a hold hirtelen sajttá változik.

Kozmikus anomália

Ez az alaphelyzet elsőre abszurdnak, már-már infantilisnak tűnhet – mintha egyetlen gegre épülne az egész könyv. Scalzi azonban éppen ebben a képtelenségben talál lehetőséget arra, hogy megvizsgálja, miként reagál az emberiség az egzisztenciális fenyegetésekre. Mindezt úgy, hogy nem veszíti el könnyed stílusát és humanizmusát, ami 

olvasmányossá és meglepően sokrétegűvé teszi ezt a különös regényt.

Hirdetés

A Csak a hold az égen harminc fejezetre tagolódik, amelyek mindegyike a holdciklus egy-egy napját mutatja be. A cselekmény mozaikszerűen épül fel: különböző nézőpontokon keresztül láthatjuk az eseményeket – az űrhajósoktól és csillagászoktól kezdve a Fehér Ház tanácsadóin és vallási vezetőkön át egészen a hétköznapi emberekig. Minden fejezet új perspektívát kínál, miközben egyre mélyebb rétegeit tárja fel annak, hogyan próbálja megérteni, kezelni, túlélni vagy épp kihasználni a társadalom ezt a kozmikus anomáliát.

Kiemelkedő szál a Fehér Házban játszódó fejezet, ahol a válságstáb tanácsadói próbálnak értelmet találni a lehetetlenben. A jelenetek egyszerre idézik a politikai thrillerek feszültségét és a Dr. Strangelove-féle szatíra groteszk abszurditását. A tanácsadók között van egy NASA-kapcsolattartó, aki szerint „a hold tömege csökken, de legalább finom”. A fejezet kulcsa mégsem a humor, hanem az a finom irónia, amellyel Scalzi bemutatja, hogyan reagál a hatalom a kontrollvesztésre.

A döntéshozók a bizonytalanságot nem kezelni, hanem irányítani akarják – ez pedig hű tükre a kortárs politikai működésnek, akár valóságról, akár tejtermékből készült égitestekről van szó.

A szerző szakít a lineáris narratívával, és a mozaikos szerkesztést választja, hogy vizsgálhassa a […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kultur/2025/06/05/john-scalzi-csak-a-hold-az-egen-konyv-recenzio-irodalom-vilagirodalom-agave-kiado/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Az ördögűzésre a csőharang a leghatékonyabb fegyver

Ha létezne egy lista popkultúra hét csodájáról, akkor Mike Oldfield Tubular Bells című albuma lehetne az …