„Alapító okiratunk, és tagságunk folyamatosan képviselt értékrendjének megfelelően tiltakozunk Döbrentei Kornél író, költő, publicista 2025-ben kapott Kossuth-díja, továbbá, Takaró Mihály író, irodalomtörténész idei Széchenyi-díja ellen” – írja közleményében a Szépírók Társasága.
Antiszemita közbeszéd
Az irodalmi szervezet megfogalmazása szerint mindkettőjük nyilvános munkássága jelentősen hozzájárult a magyarországi antiszemita közbeszéd elterjedéséhez, a szélsőjobboldali nézeteknek a hivatalos kultúrafelfogásban egyre uralkodóbbá válásához.
Az egykor rangos állami díjak megítélésének ugyanis üzenete van a teljes magyar kultúra számára. Ismételten olyan szerzők munkásságát honorálja kiemelten a kormány, akik nyíltan támogatják a közéletben a kirekesztést és az ellenségeskedést. Elég utalnunk Döbrentei Kornél Tilos Rádió előtt elmondott, 2004-es beszédére, amely alkalmas volt önmagában is a magyar írók kulturális közösségének máig tartó megbontására.
A Szépírók Társasága szerint Döbrentei az akkor mondottaktól azóta sem határolódott el, sőt, következetesen kiállt mellettük.
Takaró Mihály szintén nagy nyilvánosság előtt, folyamatosan elkövetett uszító munkájáról hírhedt, egyebek mellett közismert alapvető irodalmi értékeink, köztük a Nyugat című lap, valamint egyetlen Nobel-díjas írónk, Kertész Imre munkásságának becsmérlése.
A szervezet elnöksége úgy véli, hogy Takaró szemléletének következményei mára az iskolai tankönyvekben is láthatóak, hatásai a jövő generációt terhelik majd. A kormányzati kultúrpolitika veszélyes üzenete ez a két kitüntetés, melynek okozataitól a Szépírók Társasága óvni szeretné a magyarságot és kultúránk jövőjét.
Nem ez az első kiállás idén az állami kulturális kitüntetések kapcsán. A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) szombati <a […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!