Nem csoda, hisz az alkotást számos kritikus és szakember a mai napig Tarr Béla egyik legjelentősebb műveként tartja számon a Sátántangó mellett. A művészt 2023-ban az Európai Filmdíj átadóján életútja elismeréseként az Európai Filmakadémia elnökének és bizottságának tiszteletbeli díjában részesítették.
Egy hosszas, részletgazdag laudációt követően Tarr Béla felment a színpadra megköszönni az elismerést. A rendező meghatódva kereste a szavakat, és mintegy ötperces beszédében többek közt arról mesélt, hogy mi az, ami az embert ráveszi, hogy az élet minden nehézsége ellenére művészként helytálljon és alkosson:
Tudják, felkelünk reggel 3:30-kor, és kimegyünk a szettbe – dehogy szettbe, a vidéki tájra. Novemberben reggel négykor még nincs sehol semmi meleg, és csupán egy aprócska fényre várunk, hogy megnyomhassuk a gombot a kamerán […] A színészek szétesnek, a srác egész éjjel ivott, és azt sem tudja, hol van, a lány meg épp most szakított a barátjával, nem is lát a könnyeitől, mi pedig ott vagyunk, hogy csinálnunk kell valamit. De miért? Miért? Miért?! És tudod, hogy miért… Mert ahogy éled az életed, és látsz valamit, ami megérint, ami megfog, ami bennragad az agyadban, elfog az érzés, hogy ezt meg kell osztanod. Mert úgy gondolod, hogy ez fontos. Nem csak neked, hanem mindnyájunknak. Ez az oka annak, hogy ezt a munkát végezzük. Nem a filmiparért tesszük. Ma reggel találkoztam fiatalemberekkel, akik a tanácsomat kérték, de nekem nincs olyanom. Legfeljebb, hogy meg kell találják a saját nyelvüket, önmaguk kell legyenek, b*sszanak a filmiparra. Ha nincs pénzük, ne aggódjanak. Van telefonjuk, csinálhatnak filmet egy iPhone-nal, megvághatják a számítógépükön, és kiadhatják az interneten. De a legfontosabb, hogy szabadok legyenek. Hogy mindnyájan szabadok legyünk.
Írott és forgatott művészet
A rendező mára kultikussá vált alkotását 2023-ban feldolgozták 4K-ban, majd újra kiadták, először New Yorkban debütált az alkotás. Azóta számos helyen műsorra tűzték. Külföldön még mindig megtekinthető Londonban, Los Angelesben és New York városában egyaránt. Magyarországon is adta több mozi, a budapesti Bem vagy a pécsi Apolló. Jelenleg a Cirkóban van még műsoron.
A nemzetközi lapok, akár a The Guardian is újból elővette a művet. Utóbbin nemrég átfogó kritika is született az alkotásról, 5/5 csillagos értékelést kapott, kiemelve filmtörténeti jelentőségét és Tarr Béla filmművészetre gyakorolt hatását. A kritikus emellett kitért arra is, hogy a mű egyik érdekessége, hogy a mai napig aktuális, üzenete erős és átütő.
Az alkotás egy magyar–német–francia–olasz koprodukció, amely Krasznahorkai László Az ellenállás melankóliája című művén alapszik. A két művész több ízben dolgozott már együtt, egy 2004-es beszélgetésben közös alkotói dinamikájukról meséltek a Francia Intézetben.
A film az egy primitív műfaj. A filmben tudniillik csak valódi dolog létezik. Ez egy valódi terem, itt valódi emberek ülnek, és lehet, hogy Laci valakinek a cipőjéről fog írni harminc oldalt, és abba a cipőbe belesűríti az ő életét és az ő életének az egész folyását – benne lesz a papája, mamája, az elrontott házassága, a jövendő szerelme és a még meg nem született unokái is –, és erre ő képes lesz, én pedig csak egy sz*r cipővel fogok szemben állni. És nekem meg kell találnom a saját eszközeimet, a saját módszeremet, a saját nyelvemet. A cipőről lehet, hogy szó sem lesz a filmben, hanem valami más módon kell megtalálni azt, hogy az érzésed, amikor nézed a filmet és amikor olvasod a regényt, mégiscsak ugyanarról a nézőpontról szóljon
– fogalmazott Tarr Béla.
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!