2026. március 14., szombatMa Matild napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 392,00 Ft | USD: 342,00 Ft | CHF: 434,00 Ft
2026.03.14. Matild Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 392,00 Ft | USD: 342,00 Ft | CHF: 434,00 Ft
Kezdőlap / Kultúra / „Tengeralattjárós ütközetekről mintáztuk a Star Trek űrcsatáit” – a sorozat vezető producerével beszélgettünk

„Tengeralattjárós ütközetekről mintáztuk a Star Trek űrcsatáit” – a sorozat vezető producerével beszélgettünk

Alex Kurtzman és Roberto Orci a Herkulessel kezdték pályafutásukat, ami lehet, hogy ma már megmosolyogtató, de olyan jól sikerült történetszálakat írtak a sorozatba, amelyek alig 24 évesen showrunneri pozíciót hoztak nekik. Nem volt megállás, a páros kicsiszolta Michael Bay filmje, A sziget szkriptjét, ami nagyot ment a mozikban, és a sikeres együttműködés után Kurtzmanék írták az első Transformers, és közvetlen folytatása, a Transformers: A bukottak bosszúja sztoriját is. Utóbbi bukás volt, ahogy A csodálatos Pókember 2. is, de Kurtzmanéknak bőven kijutott a sikerből, a 2009-es Star Trek-reboot egy új, folytatásos filmsorozatnak ágyazott meg, ennek második részét, a Star Trek – Sötétségbent is ők írták.

Az új Star Trek televíziós univerzum bemutatását, mely 2017-ben startolt el a Star Trek: Discoveryvel, Roberto Orci már nem érte meg, a társ-forgatókönyvíró egy évvel korábban elhunyt. Kurtzmannak egyedül kellett a hátára vennie a franchise-t, és meg is tette, 2018 óta ő a Paramountnál a Star Trek vezető producere és kreatív vezetője, aki olyan szériákat jegyzett eddig, mint a Picard, a Strange New Worlds, és a SkyShowtime-on február 5-én bemutatott Star Trek: Csillagflotta Akadémia. Utóbbi ifjú kadétokról szól, és nem csupán azért izgalmas, mert Paul Giamattiból klingon főgonoszt csináltak benne, hanem egy olyan elem kerül előtérbe a Star Trek-univerzumból, amire eddig nem kifejezetten fókuszáltak a filmek és sorozatok. Az iskolára, a kiképzésre, és persze a felfedezésre, mert a Csillagflotta Akadémia egyszerre kiképzőhely és űrhajó.

Alex Kurtzman 2026. január 26-án New Yorkban

Alex Kurtzman 2026. január 26-án New Yorkban

Fotó: Taylor Hill / Getty Images Hungary

A SkyShowtime jóvoltából Alex Kurtzmannal, a Star Trek teljhatalmú urával, és Noga Landauval, a Star Trek: Csillagflotta Akadémia társshowrunnerével készítettünk exkluzív, online interjút. Ebben többek közt arról kérdeztük a készítőket:

  • van-e napjainkban helye optimizmusnak a sci-fi műfajában,
  • mi a céljuk ezzel az új Star Trek spin-offal,
  • és mit gondolnak, a franchise eredeti alkotója, Gene Roddenberry mit szólna a mai Star Trekhez.

A 2009-es Star Trek-film, melyet Roberto Orcival közösen írt, és J. J. Abrams rendezett, szolgált bármiféle alapként vagy tervrajzként a későbbi tévésorozatokhoz? Sokat morfondíroztam ezen az évek alatt, mert úgy vettem észre, mind a vizuális megoldásokat tekintve, mind pedig a történetmesélést illetően, mintha a Star Trek: Discovery óta ezek a szériák a legutóbbi mozis rebootból merítenének.

ALEX KURTZMAN: Érdekes felvetés, amikor a 2009-es filmet készítettük, új szemléletet igyekeztünk vinni a Star Trekbe, tiszteletben tartva mindazt, ami a Star Treket jelentette addig. Ahogy haladtunk előre, úgy találtuk ki a pontos irányt, az űrhajós csatákkal haditengerészeti, tengeralattjárós ütközeteket idéztünk meg. Olyan klasszikusok voltak ránk hatással, mint az 1981-ben bemutatott nyugatnémet második világháborús A tengeralattjáró (Das Boot) és Az utolsó esély 1995-ből, amikor arra került sor, hogy miképp kellene a USS Enterprise parancsnoki hídját és az ott zajló drámát ábrázolnunk.

Új színészekre bíztunk ikonikus karaktereket, és helyeztük el őket teljesen új kontextusban. Ami számunkra a legizgalmasabb volt a 2009-es Star Treknél, hogy a közönség úgy ismerte addigra Kirk és Spock párosát, mint a rossz pénzt, de azt nem láthatták addig konkrétan, hogy miként találkoztak. Csodálatos lehetőség volt. Igazi öröksége van ennek a filmnek, nem tudom megmondani, hogy tudatos volt-e, vagy önkéntelenül hatott ránk annyira, hogy a sorozatok hajaznak rá.

Abban van köztük szerintem a legnagyobb hasonlóság, hogy új figurákat mutatunk be a Star Trek-univerzumból, és a Csillagflotta Akadémia főszereplője, csakúgy, mint a Chris Pine-féle Kirk, nem akar ott lenni, ahova kerül. És nem ért semmit kezdetben maga körül. Egy ilyen főszereplő a tökéletes beugrási pont az új nézőknek, akik nem tudnak sokat a Star Trekről. Mert amikor leülnek a tévé elé, hasonló perspektívából látják az egészet, és azon gondolkoznak, mi ez a hely? Mit jelent ez meg az? Ahogy a főhős ráeszmél dolgokra, vele együtt a közönség is megismerkedik a Star Trekkel.

Mennyire céljuk ezzel az új Star Trek-sorozattal, hogy a fiatalabb közönséget bevonzzák? Elvégre fiatal kadétokról szól a Csillagflotta Akadémia, akikkel papíron ők kellene, hogy a leginkább azonosuljanak.

NOGA LANDAU: Célunk volt, persze, de nem csupán ez. A Star Trek-rajongók jó ideje, évtizedek óta szerettek volna eljutni a Csillagflotta Akadémiára, amiről eddig csak hallottak a kánonban. A mostani fiatal generációra is ráfér viszont, hogy olyan sorozatokat nézzenek, melyek reményt, optimizmust hoznak nekik, és a Star Trek még mindig ezt nyújtja, mindig ezt nyújtotta a közönségnek.

Noga Landau 2026. január 6-án New Yorkban

Noga Landau 2026. január 6-án New Yorkban

Fotó: Roy Rochlin / Getty Images […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kultur/cinematrix/2026/02/09/star-trek-csillagflotta-akademia-teve-sorozat-skyshowtime-sci-fi-alex-kurtzman-noga-landau-showrunner-exkluziv-interju/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Lehet, hogy érdekel...

Jászai Mari-díjat kapott Törőcsik Franciska és Ember Márk

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkárral és Závogyán …