Alig másfél hónapja írta meg az Index, hogy nincs többé lehetőség a „fantasztikus értékű színház- és várostörténeti gyűjtemény megtekintésére” a szegedi Varga Mátyás Kiállítóházban, legalábbis ezt állította egy nyilvános közleményben a Szegedi Színházpártolók Társasága. A civil szervezet szerint a múzeum vezetése sem őket, sem a helyieket nem tájékoztatta a bezárásról, ami hatalmas kulturális veszteség a város életében.
Varga Mátyás alkotásait kipakolták
A nyilvános közleményben ezt írták:
A Kiállítóhelyet a Móra Ferenc Múzeum (a fenntartó – a szerk.) véglegesen megszüntette. Az épület fogadó- és emeleti szintjén öltözőszekrények, íróasztalok fogadtak, Varga Mátyás alkotásait a falakról eltávolították, és a térbe állított hatalmas kerámiákkal, bútorokkal együtt a legfelső szinten összezsúfolva tárolják. A Múzeum vezetése minderről a város közvéleményét és bennünket, a kiállítóhelyet önkéntes munkával az utóbbi húsz évben életben tartó Színházpártolókat nem tartotta szükségesnek tájékoztatni. Az épületet használatba vevő, ott-tartózkodó régész munkatársak szerint Varga Mátyás Kiállítóháza a továbbiakban a Nemzeti Múzeum régészeti részlegének irodaházaként működik a két múzeum közötti szerződés alapján, melyet a tulajdonos és fenntartó Szeged város önkormányzata is jóváhagyott.
A gyűjtemény betekintést adott a 20. századi magyar színháztörténetbe, őrizte a nemzeti színházak, a Szabadtéri Játékok egykori előadásainak látványvilágát, a magyar filmművészet egy jelentős szeletét, művészeti alkotásokkal kötődött a város hagyományaihoz.
Mivel „az 1983-ban megnyitott és a Móra Ferenc Múzeum kezelésébe került Kiállítóház az akkor kötött szerződések szerint csak az adományozó eredeti céljainak megfelelően hasznosítható”, az átalakítás súlyos kérdéseket vet fel, amelyekre a Múzeum állítólag semmitmondó válaszokat adott a Társaságnak.

25
Galéria: Kossuth-díjas névadójához méltatlan állapotok uralkodnak a szegedi Varga Mátyás Kiállítóházban(Fotó: Tövissi Bence / Index)
Nem irodaház, mégis irodák vannak ott
Az Index-cikkek megjelenése után a Második Reformkor Párt szegedi csoportjából Szabó Gergő, a párt Csongrád–Csanád 1-es választókerületi szervezője kérdéseket intézett Fogas Ottóhoz, a Kiállítóhelyet üzemeltető Móra Ferenc Múzeum igazgatójához, ezeket lapunkhoz is eljuttatta, ahogyan a válaszokat is megkaptuk.
- Miért engedélyezte a Móra Ferenc Múzeum, hogy a Varga Mátyás Színháztörténeti Gyűjtemény és Kiállítóhelyen „irodaház” működjön? (Ezzel azt eredményezve, hogy a kiállítás kb. 20 százalékára csökkenjen.)
- Miért zárkózik el a Móra Ferenc Múzeum a Szegedi Színházpártolók Társaságával való kommunikációtól? (Akik keresték a múzeumot, de érdemi választ nem kaptak.)
- Nem merül-e fel szerződésszegés az ügy kapcsán? (Tekintettel arra, hogy az ingatlant Varga Mátyás ajándékozta a hagyatékkal együtt a városnak/múzeumnak.)
És a válaszok változtatás nélkül:
- A kiállítóház nem irodaházként működik, a kiállítóhely funkciója továbbra is megmaradt. A kiállítótér két teremmel lett kisebb, ugyanakkor új terekbe (például a lépcsőházba) is kerültek alkotások. Az anyagmennyiség így nem csökkent, a kiállítótér alakult át. Azt, hogy a kiállítóhely funkció mellett tudományos kutatómunka is folyjon az épületen belül, Szeged Megyei Jogú Város közgyűlése engedélyezte.
- A múzeum nem zárkózik el a kommunikációtól, sajnálatos, hogy a megkereséseikre adott válaszaink a Társaság számára nem megfelelőek. A Társaság képviselői kitiltva sosem voltak, az elmúlt években is bemehettek, rendezvényeket is szervezhettek az épületben, melyre természetesen a továbbiakban is lehetőséget biztosítunk.
- Nem merül fel, mert a szerződés ilyen jellegű felhasználást nem tilt, a kiállítás továbbra is látogatható, a hagyaték továbbra is kutatható.
Fogas Ottó levelében az is olvasható, hogy „a kiállítóhely fenntartása éves szinten körülbelül 15 millió forintba kerülne abban az esetben, ha kizárólag kiállítóhelyként működne (teremőri munkabérek és azok járulékai, rezsi, takarítás, karbantartás,stb.) Ugyanakkor az elmúlt években a kiállítóhely látogatottsága mindössze 80-100 fő körül mozgott évente. Összehasonlításképp: a Vár és Kőtár kiállítóhelyünk éves fenntartási költsége hasonló, ugyanakkor látogatottsága 10-12 ezer fő évente”.

A Szegedi Színházpártolók Társasága 2025. március 12-én megosztott közleménye szerint a „Varga Mátyás örökségéért aggódó szakemberek már egy évvel korábban, levélben szólították fel Fogas Ottót, a Móra Ferenc Múzeum igazgatóját a Kiállítóházzal kapcsolatos értékmegőrzési, tájékoztatási kötelezettségeire, azzal a kéréssel, hogy szeretnék az eddigi díjmentes szakmai munkát folytatni.
A Múzeum a Kiállítóházat a Covid óta gyakorlatilag zárva tartotta,
csak az előzetesen bejelentkezőket kalauzolhatták, végül a körülmények azt is ellehetetlenítették, hogy látogatókat fogadjanak. Írásos megkeresésükre a szokásos semmitmondó, szóbeli választ kapták: a működtetésre a múzeumnak nincs fedezete, kisebb átalakítások, a vizesblokk felújítása folyik, nem tudják, hogy mi lesz a megoldás. Az önkormányzat Kulturális Bizottsága válaszra se méltatta a Varga Mátyás gyűjteményért aggódók levelét”.
A Szegedi Önkormányzat lapunknak cáfolta a kiállítás bezárását: mint mondták, a Kiállítóház előzetes bejelentkezéssel, csoportosan továbbra is látogatható, kutatható.
Ezek után a múzeum honlapján meg is jelent a nem túl látogatóbarát, szűk idősáv. Hétfő: 8–12, Szerda: 12–16, Péntek: 10–12 óráig. Egy csoport lelkes színházpártoló bejelentkezett, a belépőket a Roosevelt téren átvette, majd kivillamosozva a Bécsi körútra, beléphetett a Kiállítóházba
– folytatódik a Társaság bejegyzése, amelyben aztán arról lehet olvasni, hogy a korábban […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!