A második világháború óta Németország-szerte a múzeumok és gyűjtemények igyekeznek visszaadni a nácik által ellopott műalkotásokat korábbi tulajdonosaiknak vagy örököseiknek. Ezzel összefüggésben emeltek most vádat a Bajor Nemzeti Múzeum ellen, amely eltitkolta a birtokában lévő gyűjtemény létét – írja az ART News.
Szégyentelen kihasználás
Alfred Flechtheim zsidó műkereskedő örököseinek ügyvédei levélben nehezményezték, miután megtudták, hogy a Süddeutsche Zeitung lap birtokába került a Bajor Nemzeti Múzeum belső listája, amely szerint mintegy 200 alkotást jelöltek meg ellopott műtárgyként, de az információt nem közölték, és visszaszolgáltatási eljárást sem indítottak.
Azt írják, hogy a listán mintegy 800 mű szerepel, amelyek nagy valószínűséggel elrabolt műalkotások. Flechtheim (1878−1937) olyan művészeket népszerűsített, mint Paul Klee és Max Beckmann. Flechtheim 1933-ban Londonba menekült, ahol 1937-ben balesetben meghalt.
Örökösei a Bajor Nemzeti Múzeumból több mű visszaszolgáltatását követelik, köztük Max Beckmann Kínai tűzijáték című festményét.
A Bajor Nemzeti Múzeum közleményében visszautasította a vádakat, mint írták, azok tévesek. Tájékoztatásuk szerint létezik egy belső adatbázis, amelyben a műalkotások eredetével kapcsolatos kutatások aktuális állását rögzítik. Abban piros jelzéssel látják el azokat, amelyek esetében a lopás gyanúja felmerült, vagy ha azokat visszakövetelik, ám ez a lista szinte hetente frissül – közölte az intézmény, hozzátéve:
A Süddeutsche Zeitung számára elérhető lista többéves, tehát már nem aktuális.
Az örökösök ügyvédei szerint a múzeumnak értesítenie kellett volna az „áldozatok” hozzátartozóit, a műtárgyakat nyilvános adatbázisokban kellett volna feltüntetni, a visszaszolgáltatási eljárás megindításával. „De kiderült, hogy az intézménynek eszébe sem jutott betartani a szabályokat, a potenciális érintettek tudatlanságát szégyentelenül használták ki. Itt a nácik által elkövetett hatalmas igazságtalanságot több mint 80 évvel később is fenntartják” – fogalmaztak.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!