Augusztus 7-én 30. alkalommal léphetnek át a fesztiválozók az immár ikonikusnak számító K-hídon a Szabadság Szigetére, ahol 50 helyszínen ezernél is több program várja őket. Az először 1993-ban még Diáksziget néven megtartott rendezvény az elmúlt három évtized alatt Európa egyik legismertebb és legkedveltebb fesztiváljává nőtte ki magát, ahova idén is legalább 100 országból érkeznek a vendégek. A parádés koncertek mellett idén is egy csomó művészeti előadásból és közösségi aktivitásból válogathatnak az érdeklődők, s bár a jubileum kidomborítására olyan nagy hangsúlyt nem fektettek, azért ennek kapcsán is készülnek pár dologgal a szervezők.
Nyilván nem az a fő szempont, hogy magunkat ünnepeljük, de azért lesz néhány meglepetésünk a helyszínen – aki végig velünk lesz, bele fog botlani a mi kis ünnepléseinkbe
– mondta az Index kérdésére Kádár Tamás, a Sziget Zrt. cégvezetője a nyitás előtti sajtóbejáráson. „Egyébként szerintem, ha körbenézünk, gyönyörű a dekoráció, elképesztően jól néznek ki a színpadok, és szuper programokkal várjuk a közönséget.”
A szakember rámutatott: évről évre igyekeznek fejlődni és különféle újításokkal meglepni a fesztiválozókat. „Az idei újítások közül számomra a legkedvesebb a Yettel Colosseum fényáradata – teljesen új világítást kapott a helyszín, gyakorlatilag ezzel dekoráljuk ezt az amúgy is különleges építményt –
szó szerint igazi fényorgiát lehet majd látni ott.”
A fejlesztések közül Kádár azt is kiemelte, a be- és kijutás forgalmi rendjén is változtattak, és idén már LED-falakon is mutatják, merre tudnak a hazafelé igyekvő vendégek leggyorsabban elhagyni a fesztivált. Ezt annak reményében vezetik be, hogy elkerüljék a K-Híd előtt gyakran kialakuló dugókat, a világsztárok koncertjeit követő forgalomterelés ugyanis mindig nagy kihívást jelent számukra. A nagy érdeklődésű fesztiválnapokon egyébként – igény szerint – a H-híd irányába is megnyitják a gyalogos forgalmat, ezzel is elkerülve a torlódást. A H-hídtól éjszakai buszjáratok is közlekednek a Margit híd irányába, de sűrítik a hajójáratokat és a taxis közlekedésben is lesznek változások, például egy új BOLT taxidroszt a H-híd irányában.
13
Számokban mérve
A forgalomtereléssel kapcsolatos fejlesztések fontosak, hiszen a Sziget, a napi 95-ezres befogadó képességével – ha úgy tetszik – Magyarország 10. legnagyobb „városa”, ahová több mint 100 országból érkeznek vendégek, akik 52 programhelyszínen 54 országból érkező, összesen mintegy 600 fellépő produkcióit láthatják a 6 nap alatt. A fellépők között idén majd 200 hazai koncert és előadás is lesz, sok produkció érkezik az Egyesült Királyságból, Franciaországból, Németországból, Hollandiából, 29 fellépő jön az USA-ból, de van szenegáli, indiai, tanzániai, új-zélandi, vagy az afrikai Beninből érkező produkció is.
A Sziget legnagyobb helyszíne a mintegy 1000 m2-es nagyszínpad, ahol egy 600 négyzetméteres ledfal és több száz intelligens lámpa teszi teljessé az élményt, míg a legkisebb programhelyszín egy 4 négyzetméteres sátor. Előbbinek a nézőtere pont háromszor akkora, mint a Puskás Aréna küzdőtere, ami 11 ezer négyzetméter, így a Nagyszínpadé 33 ezer mégyzetméter. Újítás, hogy a koncertek jobb élvezhetősége érdekében eltűnt a közönségtér közepén álló keverőtorony (FOH), aminek a nézőtér két szélén álló kisebb építmény veszi át a szerepét.
Szabadtéri fesztiválon, ilyen méretben még senki nem csinált ilyet Magyarországon.
Ha már a méreteknél tartunk, az 5700 négyzetméteres Revolut sátor a fesztivál legnagyobb építménye, amit a négyezer négyzetméteres területet elfoglaló Bolt Party Aréna, és a 3000 raklapból felépített Yettel Colosseum követ.
Mennyi az annyi?
A Sziget területén 85 italt árusító egység és 80 ételt forgalmazó büfé áll a látogatók szolgálatára. Továbbra is konyhás blokkokban, azaz food courtokban kínálják az élelmet úgy, hogy mindenki megtalálja a számára kedvező élelmet. A választékban ugyanúgy lesznek magyaros ízek, mint nemzetközi ételek, és az ételt kínáló helyeknek minimum egy, úgynevezett pénztárcabarát fogást is kell tartaniuk 3200 forintos áron – ezeket a szervezők előre egyeztették a vendéglátósokkal, és folyamatosan ellenőrzik. Amire pedig mindenki kíváncsi:
Az italárak az idei évben körülbelül ugyanazok, mint tavaly – vannak olyan italok, amelyek még olcsóbbak is lettek. Az ételárak kapcsán pedig azt látjuk, hogy van egy egyértelmű csökkenés az előző évhez képest – úgyhogy az evés-ivás vagy olcsóbb, vagy ugyanannyi, mint a tavaly volt
– mondta Kádár.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kultur/2024/08/06/30.-sziget-fesztival-2024-jubileum-sajtobejaras/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!