Seregnyi apró kis katona szorgos munkája működteti a természet körforgását. Kardjaik ritkán használt fegyverek, és fontosságuk nem a fenyegető megjelenésben rejlik. Szigorúan rendezett társadalmuk munkájának köszönhetően beporozzák a növényeket, ami a világunk működésének egyik fontos alapköve. Ám ettől jóval többre is képesek, ha alaposan figyelünk.
Így tett Lars Chittka is, a londoni Queen Mary Egyetem viselkedési ökológusa, aki évtizedek óta vizsgálja, kutatja ezeket a különleges teremtményeket. Tapasztalatainak egy részét most megosztotta a 2024-es Brain Bar vendégeivel Budapesten.
A rovarok rejtett oldala
A szakember szerint lassan eljut oda a világ, hogy – hála a tudományos kutatásoknak – rájön arra, milyen fejlett fajok élnek a bolygónkon. Sokáig csupán a melegvérű teremtményekre mondták, hogy magasan fejlettek, de a szakember elmagyarázta, hogy az elmúlt időszakban egyre több szakmai eredmény bizonyítja, hogy a rovarok közt is akadnak olyan lények, amelyek magas kognitív képességekkel rendelkeznek.
Bár a tudósok nem minden fajt kutatnak egyformán, a korábbiakban az már kiderült, hogy – kisebb kolóniák esetében – a darazsak is képesek az arcminta alapján felismerni egymást. A felismert egyedet képesek elhelyezni saját társadalmi rendszerükön belül, és azt is meg tudják állapítani, hogy náluk erősebb vagy gyengébb rovarról van szó.
A méhek sokat kutatott rovarok, a szakemberek esetükben ennél jóval több információt gyűjtöttek már. Lars Chittka is évtizedek óta kutatja, figyeli életüket, és elmondása alapján eddig bizonyosnak mondható, hogy szükség esetén képesek
- számolni, eszközöket használni, felismerni emberi arcokat.
Jutalmazási rendszeren alapuló kutatásaik révén arra is rájöttek, […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kultur/2024/09/27/lars-chittka-mehkutato-okologus-brain-bar-2024-eloadas/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!