A szegények költője, a nép írója – sokféle névvel illették Makszim Gorkijt, akinek felvett művészneve is valahol arra a keserűségre utal (a gorkij jelentése keserű), ami az orosz társadalmat átjárta akkoriban. Az egyszerű nép, a munkások soraiba született, hamar elárvult, fiatalon világgá ment és bejárta egész Oroszországot. Számos különböző munkát vállalt, mielőtt írói sikereket ért volna el, olyan tapasztalatokra tett szert, amelyek révén valóban képes volt az egyszerű emberek nyomorát papírra vetni.
Azok közé tartozott, akik hittek a bolsevik eszményekben. Erősen bírálta a cári rendszert, és részt is vállalt a harcokban, írásban és tettben egyaránt. Az 1905-ös moszkvai felkelés után emigrálni kényszerült, Itáliában húzta meg magát. Olaszország élete több részében is menedékül szolgált számára, ahová vagy egészsége feljavítása, vagy politikai nézetei miatt kényszerült, hol az egyik, hol a másik oldallal való vitái miatt.
Az örök harc
Makszim Gorkij ugyanis nem tartozott a megrögzött fanatisták közé. Míg az 1900-as évek elején erősen hitt a bolsevikokba, addig később már bírálta vezetőik döntéseit. Szintén kettős viszonya volt Leninnel, akinek nyíltan jelezte aggályait a döntéseivel és módszereivel kapcsolatban. Ennek ellenére a politikus látta Gorkij nemzetközi jelentőségét. Hivatalokat adott neki a tudományos és művészeti szférában, de ezek a megbízatások nem voltak örök életűek.
Míg eleinte a cári rendszer miatt kényszerült külföldre, később a szocialista rezsimmel való ellentéte miatt távozott Olaszországba, ahol ismét hosszú éveket töltött. Ekkor már családjával és alkalmazottaival együtt élt kint, de az 1930-as évekre végleg visszaköltözött a Szovjetunióba, ahol ekkor már Sztálin volt hatalmon. Bár az ő politikáját is bírálta, az író végső visszatérése az akkor fasiszta vezetésű Olaszországból egyfajta diadalt jelentett a szovjetek számára.
Sztálin tisztségekkel, feladatokkal látta el az elismert alkotót, akiről közterületeket is elneveztek.
Ennek ellenére Gorkij kritikus gondolkodása sosem […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kultur/2025/03/28/makszim-gorkij-kviz-sztalin-lenin-oroszorszag/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!