Lovas temetés, erődváros és gyapjas orrszarvú – csupán néhány azok közül a történelmi emlékek közül, amiket a Pest vármegyében feltárt régészeti leletek kapcsán most jobban megismerhetünk. Szentendrén, a MűvészetMalomban különleges kiállítást nyitottak, aminek célja, hogy a megyében meglelt régészeti emlékeket a kutatási eredményekkel együtt tárják a nagyközönség elé.
A Folyó szeli ketté című tárlatot a Ferenczy Múzeum munkatársa hozták létre. Ahogy azonban a 2025. március 6-i megnyitóeseményen is elmondták, nem csupán az ő érdemük a megszületett kiállítás. Ugyanis független és civil kutatók, továbbá régészhallgatók is aktívan részt vettek abban, hogy a végeredmény annyira átfogó legyen, mint ahogy azt eleinte eltervezték.
Rajna András, a tárlat egyik kurátora az eseményen elmondta, hogy nagyon hálásak a közös munkáért, családjuk támogatásáért, hiszen a régészet nem egy könnyű foglalkozás, aminek során néha esőben, fagyban, szélben is helyt kell állni. Sokszor a leleteket építkezések helyszínén találják meg, így kiemelten fontos, hogy milyen ütemben tudnak alapos munkát végezni a régészek.
A szakember hangsúlyozta, a régészet nagy különlegessége, hogy speciális háttértudást tudnak párosítani a kiállított tárgyakhoz, ami pluszrétegeket adhat egy tárlathoz:
Egy régészeti kiállításon sokkal több szöveg van, mint egy képzőművészeti kiállításon, de érdemes ezeket elolvasni, hiszen ezek adnak hátteret a tárgyaknak.
A kiállítás megnyitóján részt vett még Fülöp Zsolt, Szentendre polgármestere is, aki elmondta, hogy nagyon hálás a régészek fáradhatatlan munkájáért, hiszen polgármesterként látja, milyen komoly kihívások elé állnak egy-egy feltárás alkalmával. Ráadásul Szentendre környéke – akár Pest vármegye számos része – régészeti lelőhelyek tekintetében igen gazdag, kezdve a római kori városromoktól egészen a honfoglalás kori tárgyi emlékekig.

19
Ködfalséta
A megnyitóesemény után lehetőségünk nyílt megtekinteni a tárlatot. Igazán érdekes koncepcióval álltak elő ezúttal a szakemberek, hiszen a kiállítás címére utalva (szimbolikusan megidézve a megyét kettészelő Dunát), egyfajta függönysétányt hoztak létre a tér közepén. A termet kettészelő, finoman mozgó lepleken átlátni, de csupán homályosan, mintha vízen vagy ködön keresztül figyelnénk. A fentről ráirányított fény a finoman mozgó függönyökkel különleges alaphangulatot biztosít.
A tárlat térben és időben is széles skálán mozog.
A leletek egészen a paleolitikumtól (időszámításunk előtt 3,3 milliótól tízezerig tartó időszak) indulnak, érintik a bronz-, vas-, római, hun, avar és honfoglalás kort, az Árpád- és késő középkort, de még a XVIII. századot is. Bár koncepcionálisan a Pest vármegyében feltárt emlékeket állították ki […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kultur/2025/03/09/folyo-szeli-kette-szentendre-kiallitas-regeszet/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!