A Magyar Közlöny 2026. május 13-i számában megjelent kormányrendelet értelmében módosult a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter hatásköre.
A 158. § (2) bekezdésének új szabályozása szerint a miniszter a kultúrpolitikát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) elnökének közreműködésével dolgozza ki. A jogszabály kimondja, hogy a kidolgozott stratégia megvalósításáért és érvényesítéséért a miniszter viseli a felelősséget.
Nagy a felháborodás
A megerősödött Magyar Művészeti Akadémia (MMA) volt az első markáns intézmény, amely az Orbán-kormány idején létrejött. A 22 művész által 1992-ben alapított Kecske utcai kis egyesület 2011-ben, a második Orbán-kormány alatt köztestületi rangot kapott (ezt 2012-ben beleírták az Alaptörvénybe is), valamint példátlan anyagi és erkölcsi támogatást, és ebben oroszlánrésze volt az első elnöknek, az építész Makovecz Imrének és az őt követő belsőépítész-politikus Fekete Györgynek.
Mindezzel behozhatatlan előnyre tettek szert a Magyar Tudományos Akadémia által szintén 1992-ben alapított Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémiával (SZIMA) szemben, amelynek ügyvezető elnöke, Ferencz Győző a választások után így nyilatkozott az Indexnek: „Az Orbán-kormány erőszakkal monopolizálni akarta a kultúrát, az anyagi forrásokat megvonta azoktól, akiket különféle kirekesztő címkékkel megbélyegzett.” Információink szerint a Széchenyi Irodalmi és Művészerti Akadémia (SZIMA) tagjainak körében most nagy a felháborodás.
Meghatározó akar maradni
A Magyar Művészeti Aladémia ma a tagoknak életjáradékot folyósít, számos értékes ingatlant birtokol (Műcsarnok, Pesti Vigadó, Hild-villa), könyveket ad ki, ösztöndíjakat ítél oda. Titkársága 2018-tól a MÚOSZ egykori Andrássy úti székházában működik, amelyet a magyar állam 2 milliárd forintért vásárolt meg, az épület felújítása pedig 4 milliárd forintba került. Az MMA a honlapján megtalálható költségvetése szerint 2026-ban 14 milliárd forintból gazdálkodik.
Turi Attila, a szervezet vezetője a választások után lapunknak úgy nyilatkozott, hogy „az MMA az elmúlt években a társadalom széles körű támogatását is elnyerte, ezért a jövőben is a hazai kulturális élet meghatározó szakmai központja kíván maradni”.
Alkotmányos köztestületként működő akadémiánk – feladatellátásából adódóan – nem csupán nyitott az érdemi párbeszédre a hazai kulturális élet kereteit meghatározó financiális és jogi környezetet érintően a mindenkori kormányzattal, de ez kifejezett kötelezettsége is.
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!
Hirben.hu Hírben jók vagyunk!