Nem mindennapi életet választott magának két fiatal. Réka és Kristóf egy pár, három éve határozták el, hogy hajóval megkerülik a Földet. Mivel mindketten szeretik a kalandot, nem gondolkodtak rajta túl sokat. Kristóf kitalálta, Réka követte őt.
A történet Kristóf gyerekkoráig nyúlik vissza. Már akkor rendszeresen járt a tengernél, a hajókkal is korán megismerkedett. Édesapja még a 1980-as évek végén vett egy japán csónakmotort, amit végül nem használtak semmire.
Változtatni akartam az életem. Arra gondoltam, kezdhetnék valamit vele
– emlékszik vissza Kristóf, aki most már napi szinten használja vízen járó otthonaként a garázsban évtizedeken át porosodó csónakmotort. Kalandjukat három éve a barátnőjével, Rékával kezdték. Bár a fiatal lány könnyen megbarátkozott a gondolattal, hogy életvitelszerűen hajóval utazza be a világot, a tengeri életet annál nehezebben szokta meg.
Ez az életforma nem könnyű. Az elején inkább csak utas voltam. Később, amikor ráébredtem az igazi veszélyekre, bénító félelem uralkodott el rajtam
– meséli Réka hozzátéve, hogy amikor Szicíliából Szardíniára tartottak, egy 100 kilométeres elektromos vihar kergette őket, egész éjszaka menekültek előle.
A hajót egyetlen villámcsapás azonnal elsüllyesztené. De egy vihar elektromágneses hulláma is komoly károkat tud okozni: a hajó teljes elektronikáját tönkreteheti. Az összes mozdítható számítástechnikai eszközt ilyenkor a sütőbe kell rejteni, mert az Faraday-kalitkaként árnyékol.

Kristóf a veszélyes helyzetekben nem fél. Gyakorlatias mérnök lévén a problémák megoldására fizikai példaként tekint, és arra koncentrál, hogy ezeket mihamarabb megoldja.
Az időjárásról egyébként meglehetősen jól tudnak tájékozódni; a partokhoz közel interneten, a nyílt vízen rádión és műholdakon keresztül. A kisebb zivatarokat radaron látják, ezeket jó eséllyel ki tudják kerülni.
Semmit nem bíznak a véletlenre, megtanultak alkalmazkodni, előre gondolkodnak, és nagyjából mindenre van B és C tervük is, s még így is érik őket meglepetések.
Közel egyévnyi szárazdokk után a hajót új szerelvényekkel rakták vízre. A tizenháromból kettő nem zárt renderesen, emiatt süllyedni kezdett. Ezt költséghatékonyan kellett megoldaniuk, mert nagyon drága lett volna a régi bevált módszerrel javítani a hibát.
Egy IKEA-s doboz segítségével sikerült a szerelvény közvetlen környezetében egy mini-szárazdokkot kialakítani. A hajó héjhoz ragasztott dobozból, egy újrahasznosított zuhanyszivattyúval szívtuk le a tengervizet, hogy a szerelvényt szétcsavarhassuk és újra tömíthessük.
A rossz élmények, amelyek valójában nem is azok, hanem inkább tanulságok, még jobban összekovácsolják a fiatal párt. A tengeren egy személyben ők a kapitány, a hajómérnök, a szakács, a háziorvos, így több szerepben is megismerik egymást.
Az utat önerőből finanszírozzák. Bár mindkettőjüknek van munkája, mégis törekednek a költségek minimalizására: például nem alszanak drága hotelekben, vagy jachtkikötőben, napelemből van áramuk és sokat horgásznak.

A bioritmusukat a természet határozza meg. A többnapos átkelések alatt folyamatosan váltják egymást a kormányosi poszton. Az idejük nagy részében főznek, olvasnak, esznek, filmet néznek, vagy home office-ból dolgoznak.
Réka emellett más érdekes dolgot is csinál. Rengeteg időt tölt helyi folkloristák felkutatásával, […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kultur/2020/12/27/fiatal_par_hajoval_a_vilag_korul/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!