Benjamin Appl állandóan úton van, járja a világ különböző koncerttermeit. Hogyan találtak egymásra?
Villányi Dániel: Idén január 1-én megnéztem a Müpában Fischer Ádám rendes újévi Haydn-koncertjét, amelyben Ben volt az egyik szólista. Akkor hallottam őt először élőben, és teljesen lenyűgözött a hangja és a színpadi jelenléte. Hirtelen eszembe jutott, hogy milyen nagyszerű lenne a Téli utazást vele előadni az Óbudai Zsinagógában, ami már egy ideje érlelődő tervem. Benjaminnak Dietrich Fischer-Dieskau, a német dalok tán legnagyobb előadója volt a mestere, ami önmagában is elmondhatatlanul inspiráló, így persze nem csoda, hogy Ben fantasztikus mélységben érti a német dalkultúrát. Amikor megkerestem őt a fellépés ötletével, azonnal igent mondott.
Mindketten játszották korábban a Téli utazást, sőt Benjamin már a svájci Alpokban filmet is készített erről a BBC-nek. Miért ilyen fontos ez a mű önöknek?
Villányi Dániel: Schubert Téli utazása egyetemes remekmű. Ez a „téli utazás” hasonló egzisztenciális kérdésekre, kételyekre vagy akár kitaszítottság-élményre világít rá, mint amelyekkel akkor szembesülünk, amikor fizikai lehetőségeink már nem kínálhatnak megoldást. Innen az asszociációm, ami miatt – a holokauszt 80. évfordulójára rendezett koncertfelkérésre válaszul – rögvest ezt a nem magától értetődő művet választottam.
Benjamin Appl: A mű egy szerelmét elveszítő fiatalember utazását mondja el. A fiú nagyon kopár, téli tájakon sétál, a 24 dalból álló ciklusból 23-ban teljesen egyedül van, aztán az utolsó részben meglát valakit. Nem tudjuk pontosan, hogy ki ez a személy, van, aki szerint a halál, van, aki szerint önmaga. Sokan azt hiszik, a fiú meghal a mű végére, én ezzel egyáltalán nem értek egyet.
Nekem ez a darab az önmagunkkal, a démonainkkal való szembenézésről szól,
olyasmiről, amivel mindannyiunknak van dolga, tehát ami közös emberi probléma. És mivel még sosem léptem fel zsinagógában, azt gondoltam, ez egy különleges alkalom egy olyan időszakban, amelyre egyre inkább a megosztottság a jellemző.
Koncert ortodox zsinagógában
Mennyire szokás ortodox zsinagógákban koncertet rendezni? Ennek inkább keresztény gyökerei vannak, nem?
Villányi Dániel: Ortodox zsinagógákban, amennyire tudom, ez valóban ritkaság. Óbudán viszont már a harmadik alkalommal rendeznek hangversenyt, ráadásul az eddigiek mind telt házzal mentek. Ezek nagyzenekari estek voltak, amelyeken szólistaként léptem fel, és részt vettem a program összeállításában.
Ebben mindig fontos szempont volt, hogy a műsornak így vagy úgy, de legyen valamilyen kapcsolódása a zsidósághoz.
Schubertnél sem elégedhettem […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kultur/2024/09/21/benjamin-appl-bariton-villanyi-daniel-zongoramuvesz-interju/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!