2024. október 4., péntekMa Helga napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 400,00 Ft | USD: 362,00 Ft | CHF: 426,00 Ft
2024.10.04. Helga Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 400,00 Ft | USD: 362,00 Ft | CHF: 426,00 Ft
Kezdőlap / Kultúra / Nincs még egy ilyen vállalat

Hirdetés

Nincs még egy ilyen vállalat

Kevés olyan vállalattal találkozni manapság, mely olyan tempóban diktálná a techvilág aktuális trendjeit, mint az Apple. Még csak néhány nap telt el az iPhone 16-os széria leleplezése óta, máris arról olvasni, a konkurens gyártók hogyan szerelnének az almás telefonokban frissen debütáló Kameravezérlőhöz hasonló gombot saját készülékeikbe. Persze korábban már más iphone-os fejlesztésekre is lecsaptak „a többiek” – elég csak a Dynamic Islandre gondolni –, ami nem meglepő; a vállalat évtizedek óta a technológiai innováció krémjét képviseli, a manapság Tim Cook által vezetett Apple azonban sokak szerint már nem olyan, mint ahogyan azt alapító atyja, Steve Jobs megálmodta…

1976-ot írunk, Steve Jobs, Steve Woziak és Roland Wayne ekkor alapítja meg az Apple Computer Inc.-et, ami a két Steve hobbijára épülő garázsvállalkozásként indul el – nem sokkal később pedig piacra dobják első számítógépüket is, az Apple I-et. A gép nem hoz kirobbanó sikert, az akkoriban húszas éveik elején járó lázadó fiatalok azonban nem adják fel, és elkészítik az Apple II-t, amiből 1977-ben 2500 darabot adnak el, négy évvel később ezt a számot pedig már 210 ezerre emelik. A gépek sikerének köszönhetően egyre többen figyelnek fel az Apple-re, úgy tűnik, Jobs tényleg tud újat mutatni; az álom azonban egyszer csak kettétörik. Steve Jobs 1985-ben hatalmi összetűzések miatt elhagyja az Apple-t, és új céget alapít NeXT néven.

Távolléte a vártnál sokkal tovább, közel tíz éven át tart, az Apple azonban 1996-ban felvásárolja a NeXT-et, egy évvel később pedig Jobs az Apple ideiglenes vezetőjeként visszatér a vállalathoz – innentől kezdve pedig az almás cég megállíthatatlanná válik. 1998-ban piacra dobják az iMac-et, ami átütő siker lesz, többmilliós példányszámban értékesítik. 2001-ben forradalmasítják a zenehallgatást az iPoddal, míg 2003-ban a digitális zenevásárlást helyezik új dimenzióba az iTunes elindításával. 2007-ben megjelenik az első igazi okostelefon, az iPhone, három évvel később pedig az iPad, a többi pedig már csak történelem. A vállalati sikert azonban beárnyékolja Jobs egyre csak romló egészségügyi állapota…

Hirdetés

A feltalálót már a 2000-es évek elején hasnyálmirigyrákkal diagnosztizálták, lázadó jelleme miatt viszont csak akkor kezdett orvosaira és családtagjaira hallgatni, amikor már túl késő volt. 2011. augusztus 25-én hajnalban egy rövid levélben bejelentette lemondását az Apple vezérigazgatói posztjáról – helyét Tim Cook, az Apple értékesítésért felelős alelnöke, illetve Jobs hosszú betegszabadságai alatt a vállalat operatív vezetője vette át. Jobs nem távozott az Apple-től, megmaradt az igazgatótanács elnökének és Apple-alkalmazottnak egészen 2011. október 5-ei elhunytáig. Az Apple-t azóta is Tim Cook vezeti, aki a vállalat jelenlegi főhadiszállásának, az Apple Parknak a fő rendezvényközpontját Steve Jobs Theatre-nek nevezte el.

San Francisco, Amerikai Egyesült Államok, 1977. április 16. Steve Jobs amerikai üzletember, az Apple társalapítója az első nyugati parti számítógépes vásáron, ahol bemutatkozott az Apple II számítógép

San Francisco, Amerikai Egyesült Államok, 1977. április 16. Steve Jobs amerikai üzletember, az Apple társalapítója az első nyugati parti számítógépes vásáron, ahol bemutatkozott az Apple II számítógép (Fotó:
Tom Munnecke / Getty Images Hungary)

Santa Cruz, Amerikai Egyesült Államok, 1983. május 3. Steve Wozniak az Apple társalapítója egy Apple IIe számítógépet tart a kazében

Santa Cruz, Amerikai Egyesült Államok, 1983. május 3. Steve Wozniak, az Apple társalapítója egy Apple II számítógépet tart a kazében (Fotó:
Roger Ressmeyer / Getty Images Hungary)

1984. Steve Jobs egy számítógépekkel teli szobában

1984. Steve Jobs egy számítógépekkel teli szobában (Fotó:
Michael L Abramson / Getty Images Hungary)

Allambie Heights, Ausztrália, 1982. április 2. Egy általános iskolás kislány Apple II számítógépet használ

Allambie Heights, Ausztrália, 1982. április 2. Egy általános iskolás kislány Apple II számítógépet használ (Fotó:
Fairfax Media Archives / Getty Images Hungary)

San Francisco, Amerikai Egyesült Államok, 1997. január 7. Steve Wozniak és Steve Jobs a Macworld Expo kiállításon

San Francisco, Amerikai Egyesült Államok, 1997. január 7. Steve Wozniak és Steve Jobs a Macworld Expo kiállításon (Fotó:
San Francisco Chronicle/Hearst N / Getty Images Hungary)

1995. október 14. Apple és Windows logóval ellátott bevásárlótáskákkal állnak sorban a látogatók egy számítógépes kiállításon

1995. október 14. Apple- és Windows-logóval ellátott bevásárlótáskákkal állnak sorban a látogatók egy számítógépes kiállításon (Fotó:
Forrest Anderson / Getty Images Hungary)

New York, Amerikai Egyesült Államok, 1998. július 7. iMac a Macworld kiállításon

New York, Amerikai Egyesült Államok, 1998. július 7. iMac a Macworld kiállításon (Fotó:
Rick Maiman / Getty Images Hungary)

Los Angeles, Amerikai Egyesül Államok, 1998. augusztus 1. John Lennon és Yoko Ono az Apple óriásplakátján

Los Angeles, Amerikai Egyesül Államok, 1998. augusztus 1. John Lennon és Yoko Ono az Apple óriásplakátján (Fotó:
Gilles Mingasson / Getty Images Hungary)

Tokió, Japán, 2000. február 16. Steve Jobs az Apple vezérigazgatója prezentál a Macworld kiállításon

[…]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kultur/multkep/2024/09/15/apple-iphone-imac-steve-jobs-tim-cook-szamitogep-cupertino/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Megan Fox csábító robotnak állt új filmjében, és minden perce arany

Megan Foxtól egy interjúban nemrég megkérdezték, hogy mennyi időt és erőfeszítést igényelt az új filmjére, …