Május 15. és 18. között, a Nemzeti Filmintézet és a Kék Bolygó Alapítvány rendezésében tartották meg a tizedik Planet Lens Nemzetközi Természetfotó- és Filmfesztivált Veszprémben. Az eseményen nem csak a környezetvédelemmel összefüggő ismeretszerzés került a középpontba, hanem az egészséges, tudatos életmód fontosságának hangsúlyozása és a közösségépítés is.
A négy napos fesztivál rendkívüli érdeklődés mellett zajlott, teltházas programokkal, szabadtéri kiállításokkal, szakmai beszélgetésekkel, bemutatókkal és workshopokkal.
A fesztivált megelőző hónapokban több száz hazai és külföldi természetfotós és természetfilmes alkotás érkezett be a szervezőkhöz, amelyek közül szakmai zsűrik választották ki a legkiválóbbakat. A díjazottak a díjátadó gálán 7-7 kategóriában ünnepélyes keretek között vették át elismeréseiket – köztük a Herendi Porcelánmanufaktúra által készített egyedi, kézzel készült porcelánművészeti alkotásokat.
A gálaest beszédet mondott Áder János volt köztársasági elnök, a fesztivál fővédnöke, aki elmondta, hogy a Planet Lens díjakkal elismert alkotásai – de a többiek is – kreatívan, egyedi stílusban, állást foglalva vagy vitára késztetve arra ösztönöznek, hogy a jót akarjuk és hogy megtanuljuk értékelni azt, amink még van.
Spanyol, ausztrál és brit filmalkotásokat is díjaztak
45 ország mintegy kétszáz filmalkotása közül 42 filmet juttatott tovább a Színház- és Filmművészeti Egyetem által delegált előzsűri. A díjazottak körét az öttagú zsűri: Gózon Ákos, Bakos Katalin, Debreceni Kamilla, Gelencsér András és Kátai Róbert alakította ki.
A természetfilm kategóriákban nemzetközi és hazai alkotók munkáit egyaránt elismerték. A Legjobb egész estés természet- és környezetvédelmi film díját a spanyol The Island of the Giant Mothers nyerte el, Carlos Perez Romero rendezésében, amely az óriásteknősök komplex világát mutatta be. A Legjobb nemzetközi természet- és környezetvédelmi rövidfilm kategóriában az Egyesült Királyságot képviselő Pëkëya című alkotás kapott díjat, Remi Bumstead rendezésében – a film egy amazóniai őslakos közösség történetét dolgozta fel megrázó erővel. Mindkét rendező videóüzenetben köszönte meg az elismerést.

15
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!