Magyarországon jelenleg nincsenek betiltva dalok, de a rádiós játszásoknak vannak bizonyos szabályai. Káromkodás nem hangozhat el a számokban, de kétségtelen, hogy kormánykritikus vagy politikai témákat boncolgató műveket sem igazán hallhatunk bizonyos adókon.
Bár elméletileg bármiről lehet dalt írni, korlátok mégiscsak léteznek, hiszen nem egy dalt tiltottak be különböző okokból, a tiltások mögött pedig rendre politikai megfontolás állt a háttérben. Lehetetlen lenne felsorolni, hány dalt tiltottak már be a világon. Van olyan előadó, akinek több szerzeménye is szerepelt a fekete listán – mind Magyarországon, mind külföldön.
Szex és politika
Az biztos, hogy a betiltott dalok királya az angol Judge Dread. Tizenegy dala került a BBC tiltólistájára szexuálisan túlfűtött szövegei miatt, amelyeket reggae alapokra énekelt rá. Ezzel az eredménnyel a Guiness Rekordok Könyvébe is bekerült.
A punkról papoltok, miközben én már tíz évvel ezelőtt is az voltam! A társadalom ellen követtem el dolgokat, mielőtt még bárki más ezt tette volna. Éveken át sokkoltam az embereket. A zene történetében nekem van a legtöbb betiltott dalom
– mondta Dread. Bár 1998-ban összeesett a színpadon és meghalt, a Spotifyon máig több mint 33 ezren hallgatják havonta.
Ha már reggae, ejtsünk pár szót magáról Jamaicáról is, ugyanis ott széles körben intézkedtek bizonyos zeneszámok ellen, előfordul ugyanis, hogy teljes nemzetek kollektívan süllyesztenek el bizonyos témákról szóló műveket. A jamaicai műsorszóró hatóság minden olyan dalt betiltott, amely a kábítószer-használatot, a bűnözést, az erőszakot vagy a fegyvereket népszerűsíti, hogy az emberek ne higgyék azt, hogy a bűnözés a jamaicai kultúra része.
Kína élen jár a számok betiltásában. 2015-ben 120 olyan dalt tiltottak be, amelynek szövegét erkölcstelennek találták. Csun Juk tajvani énekes öt dala is áldozatul esett az intézkedésnek, köztük az I love Taiwanese Girls, azaz Szeretem a tajvani csajokat című, amiben a Nem szeretem a kínai nőket, a tavjani csajokat szeretem sor szerepel, illetve a Fart (Fingás) című szerzemény, amelyben a Van egy csomó ember a világon, aki nem csinál semmit, csak fingik megállapítás hallható. Minden weboldalról el kellett távolítani a szóban forgó hanganyagokat, aki ennek nem tett eleget, az súlyos büntetésre számíthatott. A rendelet megosztónak bizonyult, míg egyesek örültek, hogy az obszcén tartalmak elérhetetlenné válnak, mások felháborodtak azon, hogy a kormány mondja meg, hogy mi a jó és mit kell szeretni.
Ha valaki nem szeretne sokat keresgélni, de meg szeretne hallgatni néhány fekete listás dalt, arra is van megoldás.
2016-ban Moddi, a norvég dalszerző-előadó kiadott egy 12 számból álló lemezt, ami csak olyan számokat tartalmazott, amelyeket korábban politikai vagy vallási okokból betiltottak egy időre. A korongon szerepel például Billie Holiday Strange Fruitja, vagy a Putyin-ellenes, Orbán Viktort is kritizáló zenekar, a
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kultur/2024/09/13/betiltott-zeneszamok-dalok-magyarorszag-kulfold/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!