Számos dolgot hagyott örökül Európa népeire az ókori Görögország, többek között a ma is használt ábécénk alapjait. Ebben akad egy betű, az x, amelyet a görögök még előszeretettel használtak nevekben és egyéb szavakban. Ezzel szemben az etruszkok és a rómaiak már egyre kevésbé éltek vele, ma pedig gyakorlatilag az egyik legritkábban használt betű.
A cégek, a popkulturális utalások, a katonai szervek, a tudományos fejlesztések vagy a felfedezések területén azonban gátlástalanul használják a betűt, igaz, csak jelzésértékkel.
- Lehet ez a popkultúrában az X-Men, ahol a mutánsok különleges képességeire utal, vagy az X-Faktor, ahol az énekesek extra tehetségét jelöli;
- lehet a matematikában az ismeretlen, ahol a változókra leggyakrabban használt betű az x az egyenletekben;
- lehet a csillagászat, ahol a naprendszer feltételezett, kvázi ismeretlen kilencedik bolygójára hivatkoznak X bolygóként az angol nyelvterületen;
- de a technológiai fejlesztés is szóba jöhet, mint a röntgensugár, amelyet a felfedezésekor angolul X-raynek neveztek el.
Számos példát lehetne még hozni, de egyvalami minden fenti kifejezésben megegyezik. Az x az ismeretlent, az újat, a különlegeset, a szokatlant jelöli. Valamit, ami kívül esik a hétköznapiság tartományain.
Arab vagy francia?
Arra, hogy pontosan miért is lett az x betű az ismeretlen azonosításának jele, számos teória született, de biztos válasz nincs. Egyes kutatók úgy vélik, hogy az arab nyelvből vették át spanyol tudósok egyfajta fordításként még századokkal korábban. Erről az ismert gondolkodó, Terry Moore tartott előadást. Az elméletet – népszerűsége ellenére – sokan vitatják, tekintve, hogy nincs elegendő megalapozott bizonyíték, amely ezt alátámasztaná.
A legvalószínűbb, hogy párhuzamos folyamatok eredményeként született meg a mára általánossá vált használati forma. Ennek a folyamatnak az egyik legjelentősebb lépcsőfoka egészen a XVII. századig vezethető vissza. Ahogy arról a Gizmodo végzett alapos kutatást, a francia filozófus és matematikus,
René Descartes nagyban hozzájárult az x betű mai szerepéhez.
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kultur/2023/10/26/x-faktor-betu-matematika-tudomany-rene-descartes-rejtely-titok/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!