2025. április 17., csütörtökMa Rudolf napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 407,00 Ft | USD: 358,00 Ft | CHF: 438,00 Ft
2025.04.17. Rudolf Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 407,00 Ft | USD: 358,00 Ft | CHF: 438,00 Ft
Kezdőlap / Kultúra / Megtaláltuk a világ legőrültebb sorozatát, amihez képest a Twin Peaks csak esti mese

Hirdetés

Megtaláltuk a világ legőrültebb sorozatát, amihez képest a Twin Peaks csak esti mese

Hogy Donald Gloverből egyszer korszakos zseni válhat, még senki nem sejtette, amikor 2009-től 2014-ig Dan Harmon vígjátéksorozatában, az NBC-s Communityben bohóckodott Troy szerepében. Alapvetően egy ikonikus alakításról beszélünk, köszönhetően Troy és Abed párosának, de Glover már ekkor tudatosan befolyásolta a popkultúrát, #donald4spiderman felkiáltással a Twitteren kampányolt, hogy ő játszhassa Peter Parkert a Sony új rebootjában, aminek a főszerepét végül Andrew Garfield kaparintotta meg. Ám a Communityben a Troyt alakító színész így is felbukkanhatott pókemberes pizsamában. Mindkettő kellett ahhoz, hogy Miles Morales, a fekete Pókember végül megszülethessen.

Részlet az Atlanta című sorozatból

Részlet az Atlanta című sorozatból

Fotó: FX

Nagy sokk volt, főleg a Community-rajongóknak, amikor zenei karrierjére és Childish Gambino névre hallgató alteregójára támaszkodva elhagyta a szitkomot Glover, de ez a húzása nagyon bejött, gondoljunk csak a This Is America című számára, amely mostanra 952 millió megtekintésnél tart, és amelynek rejtett üzeneteit kismillió cikkben elemezték már.

Hirdetés

A modern szürrealizmus felé való első lépése volt Donald Glovernek a zenélés, e területen a 41 éves amerikai művész a mai napig képes igencsak megdöbbentő dolgokat produkálni. Valószínűleg, ha nincsen Childish Gambino, az Atlanta sem születik meg, amit a készítő egy interjújában nemes egyszerűséggel

Twin Peaksnek nevezett, csak rapperekkel.

Az Atlanta 2016-ban indult el az FX nevű amerikai kábelcsatornán és 2022 végén köszönt le, de idehaza annyira fű alatt maradt és nem beszélt róla szinte senki, hogy nekem személy szerint 2025 tavaszáig tartott, hogy egyáltalán rábukkanjak. Akkor viszont alig két hét alatt végig is nyomtam az összesen 41 epizódból álló négy évadot. Tokkal-vonóval, és bár voltak itt-ott megingásai, felírtam magamnak a valaha készített legjobb sorozatok listájára, amiket életemben láttam. Nyilván az Atlantához a „Twin Peaks, csak rapperekkel” dolog miatt kell némi elvontság és nyitott gondolkozás, de meg vagyok győződve arról, hogy többen képesek lennének megugrani ezt a lécet, mint ahányan azt gondolják magukról.

A történet középpontjában egy Earn (Donald Glover) nevű atlantai fickó áll, akinek a hétköznapjait, az exbarátnőjével, Vannel (Zazie Beetz) stagnáló, se veled, se nélküled kapcsolatát kísérhetjük figyelemmel. Valamint azt, ahogy a reptéren dolgozó főszereplő egyszer csak meglátja a lehetőséget az unokatestvérében, a Paper Boi néven rappelő Alfredben (Brian Tyree Henry), és utolsó kétségbeesésében, egy rafkós húzást követően a feltörekvő énekes menedzserének szegődik. A banda tagja még a LaKeith Stanfield által játszott, a nigériai származása miatt a feketék között kiutált Darius, aki annyira laza, hogy azt A nagy Lebowski megirigyelné. Ja, és filozófiai hajlam is ugyanannyi szorult belé, mint Jeff Bridges kultikus karakterébe.

A hip-hop csak körítésként szerepel a sorozatban, köszönhetően főképp annak, hogy a Paper Boi-t alakító Brian Tyree Henryről kiderült, hogy képtelen a kamerák előtt jól rappelni. Emiatt Alt szinte nem is látjuk az Atlantában fellépni, jóval izgalmasabb kérdéseknek járnak ehelyett utána az írók, többek között annak, hogy a hírnév, a gazdagság milyen hatással lesz pár jóbarátra, akik tényleg a putriból emelkednek ki. Ettől függetlenül azért remek saját számok íródtak az Atlantához, amiket külön is érdemes hallgatni, azonban a készítők nyilván úgy oldották meg, hogy Paper Boi zenéit például az autórádióból halljuk legfeljebb, vagy akusztikus feldolgozásokban, mert azokat a fehér lányok nagyon szeretik.

Paper Boi, a sorozat feltörekvő és később befutott rappere

Paper Boi, a sorozat feltörekvő és később befutott rappere

Fotó: FX

Mágikus realista világban játszódik Donald Glover sorozata, néha csak a szemük sarkából veszik észre a főszereplők, hogy mintha valami nem stimmelne körülöttük, mintha misztikus erők is munkálkodnának. Máskor meg teli kapják az arcukba, hogy valakit egy láthatatlan autóval ütnek el. Bár az elején az abszurditása miatt sokkoló, amikor felbukkan Justin Bieber afro-amerikai verziója a sorozatban, simán túllendülünk ezen is. Mert akkorra hozzászokunk, hogy az Atlanta valósága egy ilyen elszabott realitás. Nem lehet azonban felkészülni arra, amit a 2. évad 5. része hoz, amely tulajdonképpen egy megemlékezés, […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kultur/cinematrix/2025/04/04/atlanta-sorozat-fx-kabelteve-negy-evad-donald-glover-streaming-disney-plusz-ajanlo-kritika/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

A népakarat győzött, az önkormányzati botrány meg, úgy fest, helyrekerül

Facebook-bejegyzésben reagált többek közt Járai Márk, a 30y, a Mehringer, Lábas Viki, valamint a Fishing …