A világ új pápát kapott az amerikai Robert Francis Prevost személyében, aki a Rómának – mármint a futballcsapatnak – szurkol. A kérdés azonban az, hogy a világ mennyire támogatja őt. Az olasz sajtó továbbra is kiemelten foglalkozik XIV. Leó pápával: a vezető lapok címlapon és külön blogokban követik nyomon a nyilvános szerepléseit, és elemzik az első intézkedéseit, miközben találgatások övezik, hogy milyen döntések várhatók.
Legalább három hónap
XIV. Leó pápa még nem tett hivatalos nyilatkozatot a Római Kúria új összetételéről. A bíborosokkal folytatott beszélgetései során ugyanakkor kifejezte azon szándékát, hogy alapos megfontolás után hozza meg döntéseit. Pápává választása előtt Robert Francis Prevost a Püspöki Dikasztérium prefektusaként dolgozott, így jól ismeri az egyház kormányzásának rendszerét.
A Kúria vezetőinek kiválasztására az egyetlen hivatalos támpont a múlt pénteken kiadott közlemény, amelyben XIV. Leó pápa közölte szándékát a jelenlegi vezetők és titkárok ideiglenes megtartásáról, amíg új rendelkezések nem születnek (’donec aliter provideatur’). Az „ideiglenes” jelző kulcsfontosságú, amely a Vatikán magyarázata szerint az ima és a párbeszéd időszakára utal, amely a végleges döntések meghozatalát előzi meg.
Elemzők szerint akár három-hat hónap is eltelhet, mire az új pápa teljes rálátást nyer a helyzetre, és dönt a pozíciók betöltéséről,
különös tekintettel a nők szerepére, amelyet elődje, Ferenc pápa kiemelten fontosnak tartott. A Vatikán körüli találgatások között különös figyelmet kapott egy fotó, amelyen Nathalie Becquart nővér, a Püspöki Szinódus titkárhelyettese látható a pápával. Ez a szelfi szimbolikus, mivel Becquart nővér az egyik olyan személy, akire XIV. Leó a szinodalitás terén számíthat.
A pápa körül kialakuló tanácsadói kör összetétele is nagy érdeklődésre tart számot. A legközelebbi munkatársak között említik Luis Marín de San Martín püspököt, Alejandro Moral Antón atyát és Fabio Fabene római érseket, akik XIV. Leóval közös Ágoston-rendi háttérrel és egyházi látásmóddal rendelkeznek.
Pietro Parolin bíboros, a Vatikán államtitkára szintén kulcsszereplő maradhat a következő időszakban, különösen a diplomáciai kérdések kezelésében.
Parolin és XIV. Leó pápa közös célja az egyház vezetési struktúrájának stabilizálása és az új kihívásokhoz való alkalmazkodás. A fiatalabb egyházi vezetők, köztük Ilson de Jesus Montanari és Konrad Krajewski bíboros, szintén fontos szereplők lehetnek a pápa jövőbeni döntéseiben. Feltűnt XIV. Leó pápa mellett személyi titkára is, a 36 éves perui pap, Edgard Iván Rimaycuna. Hivatalos bejelentés még nem történt, de annyit már lehet tudni, hogy az egyházfő első Vatikánon kívüli látogatásain már megjelent a szentatya mellett. Rimaycuna atya 2006 óta ismeri Robert Francis Prevostot, akit Peruból a Vatikánig követett. A dél-amerikai pap a Püspöki Dikasztériumban is a későbbi pápa titkára volt.
Törökország, Ukrajna, Peru
A pápa első hivatalos meghívása Volodimir Zelenszkijtől érkezett, aki apostoli látogatásra kérte Kijevbe. „Egy ilyen látogatás igazi reményt hozna minden hívőnek és minden népünknek” – írta Zelenszkij az X-en. Hozzátette, tájékoztatta Leó pápát a tűzszünet reményének szikráiról, azt mondta, a pápával „megállapodtak abban, hogy kapcsolatban maradnak, és a közeljövőben várhatóan találkoznak”. XIV. Leó pápa számára komoly diplomáciai kihívást jelent a meghívás elfogadása, mivel az ukrajnai béketárgyalások még bizonytalanok.
Továbbá tervben van egy törökországi látogatás is, amely Nikaea városába irányulna a 325-ös zsinat évfordulójára.
A látogatás célja az egyházi egység előmozdítása és a keresztény hagyományok megerősítése, ami különös jelentőséggel bír a pápa számára. Ezenkívül egy perui utazás is felvetődött, ahol korábban misszionáriusként és püspökként tevékenykedett. Peru nem csupán lelkipásztori kötődése miatt fontos a pápának, hanem a […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!