Hollywood forgatókönyvírói még május elején kezdtek sztrájkba, mivel érdekképviseletük, az Amerikai Forgatókönyvírók Céhe (WGA) nem tudott egyezségre jutni a filmstúdiók és a streamingszolgáltatók vezetőivel. Az írók azt akarják elérni, hogy a streaming iránt megnövekedett kereslet miatt nagyobb részesedést kapjanak a nyereségből, ugyanis állításuk szerint már nem tudnak megélni a fizetésükből. Mivel ehhez hasonló sztrájkra volt már példa korábban is, mindenki tudja, hogy egy ilyen akció dollármilliárdos kiesést eredményez az ágazatban.
A sztrájkhoz július közepén 160 ezer hollywoodi színész, kaszkadőr és más szórakoztatóipari alkalmazott is csatlakozott, akik nemcsak a fizetések, hanem a mesterséges intelligencia térnyerése miatt is aggódnak. Amíg tart a sztrájk, a színészek nem szerepelhetnek filmekben, és nem reklámozhatják a már elkészült alkotásokat. Mindeközben a a Netflix 900 ezer dollár éves fizetésért keres MI-szakembereket.
Bob Iger, a Disney vezérigazgatója korábban azt mondta, hogy a Hollywoodban sztrájkoló írók és színészek szakszervezetei irreális követelésekkel álltak elő. Szerinte a tiltakozás „nagyon-nagyon káros hatással lesz az egész üzletágra, és hatalmas veszteségeket fog okozni az iparágban dolgozóknak. Emellett a különböző gazdasági ágazatokra is hatással lesz, már csak az üzletág mérete miatt is”.
A vihar előtti csend
A sztrájknak valóban nagyobb hatása van, mint gondolnánk: ruhatisztítók, éttermek isszák meg a levét. A The Guardian beszámolója szerint a Warner Bros. stúdió közelében lévő Milt & Edie’s tisztítóban – amely az üzlet mellett lévő tábla szerint több mint 70 éve létezik – látszólag minden rendben van. A dekoráció optimista Barbie-rózsaszín, az üzlet zsúfoltságig tele van ügyfelekkel, és a hátsó termekben csak úgy sorakoznak a frissen vasalt ruhák.
Így nehéz észrevenni a baj nyilvánvaló jeleit. Robert Shapiro üzletvezető azonban a lapnak elmondta, hogy május óta egyre ritkábban érkeznek hozzájuk igazításra vagy tisztításra a stúdió vendégei, mivel az írók sztrájkja miatt nem kerülnek adásba a beszélgetős műsorok.
Mióta a színészek is csatlakoztak a tiltakozáshoz, még kevesebb munkájuk akad, és 20 százalékkal visszaesett a forgalmuk – és nemcsak a Warner Bros. miatt, hiszen a Disney az Universal stúdiója sincs messze onnan. Ugyanis amikor a stúdiók elbocsátják a biztonsági őreiket – mivel nincs rájuk szükség –, vagy ha a cégvezetők nem öltöznek ki többé a megbeszélésekre, az a ruhatisztító üzleteket is érinti. Shapiro azt mondta, „ez igazán szívás, mivel a járvány után az üzlet végre visszatért a normális kerékvágásba. Végre elértük a járvány előtti számainkat”. Los Angeles többi részén is hasonló a helyzet, hiszen az iparág nem korlátozódik csupán Hollywoodra.
A sofőrök, vendéglátósok, sminkesek, éttermek, kávézók, fotóstúdiók és szépségszalonok is egytől egyig dupla csapásként élik meg a sztrájkot a koronavírus-járvány lecsengése után. Angela Marsden, a Pineapple Hill Saloon & Grill tulajdonosa szerint „rosszabb helyzetbe nem is kerülhetne Los Angeles”.
Szerinte az igazi problémák csak most kezdődnek.
A Los Angelestől északra fekvő Burbank város környékén lévő üzletek vezetői azt mondták, szokatlan holtpontokat tapasztalnak a délelőtti órákban, és […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!