„Meglepetésként ért a kitüntetés híre, hiszen nem szoktam azzal foglalkozni, milyen díj lehet még esedékes. Más dolgok foglalkoztatnak” – mondta az Indexnek Krausz Ferenc kutató, fizikus, amikor arról kérdeztük, hogy miután Karikó Katalin Nobel-díjas tudóstársa tavaly megkapta a Szent István-rendet, számított-e arra, hogy idén ő lehet a várományos.
Krausz Ferenc elmesélte, „a Stockholmban kapott nagy elismerés” óta még nem sikerült visszatérnie a régi életébe, amikor az ideje nagy részét azzal töltheti, amit a legjobban szeret, és amivel a leginkább hasznára lehet az emberiségnek.
Ezt az időt még várom
– mondta nevetve. A Szent István-rend egészen más kategória számára, mint a Nobel-díj, mert bár munkássága nagyobb részét külföldön töltötte, mindig is szoros kapcsolatban állt Magyarországgal. „Különösen megható, hogy itthonról kapok kitüntetést, ezt nem lehet két nap alatt megemészteni” – mondta, hozzátéve, ez a díj egészen különleges helyet foglal el a kitüntetései között.
Hatalmas motiváció
Krausz Ferenc előző nap 650 kilométert vezetett, hogy ideérjen az ünnepélyes díjátadóra, ami után tervezi, hogy megnézi a budai Várban a Mesterségek Ünnepét, mert azt nagyon szereti, próbál pihenni is, és ha már Budapesten van, természetesen megnézi a tűzijátékot is.
Ez a díj a megelőlegezett bizalom mellett, amit a miniszterelnök úrtól és a kormánytól kaptam a Molekuláris Ujjlenyomat Kutató Központtal, hatalmas motiváció, hogy mindent megtegyünk azért, hogy megőrizzük a magyar emberek, majd további sok millió ember életét és egészségét
– mondta végezetül Krausz Ferenc.
A Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus által vezetett szegedi Molekuláris Ujjlenyomat Kutató Központ (Center for Molecular Fingerprinting – CMF) tudományos koncepciójának kidolgozása 2018-ban kezdődött: a cél olyan költséghatékony vizsgálati módszer kidolgozása, amely a betegségek korai felismerésével boldogabb és egészségesebb életet tesz lehetővé. A CMF új lézerlaboratóriuma – amelynek a szegedi ELI ALPS ad otthont, és amelyet 2024. június 17-én avattak fel – Magyarországon az első és a világon is csupán a második ilyen létesítmény.
Molekuláris ujjlenyomat
A labor több tízezer vérplazmaminta vizsgálatát teszi lehetővé lézerfény segítségével. A folyamat hasonló ahhoz, mint amikor megütünk egy hangvillát, majd hallgatjuk, ahogy a rezgések elcsendesednek – mondta az átadáskor Krausz […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!