2025. június 23., hétfőMa Zoltán napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 402,00 Ft | USD: 349,00 Ft | CHF: 428,00 Ft
2025.06.23. Zoltán Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 402,00 Ft | USD: 349,00 Ft | CHF: 428,00 Ft
Kezdőlap / Kultúra / Kisebb lázadás tört ki Takaró Mihályék kitüntetése miatt

Hirdetés

Kisebb lázadás tört ki Takaró Mihályék kitüntetése miatt

Alaposan felkavarta a magyar írótársadalom amúgy sem állóvizét, miután nemrégiben Takaró Mihály Széchenyi- és Döbrentei Kornél Kossuth-díjat kapott. Először a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz), majd a Szépírók Társasága bírálta élesen a két kitüntetést.

Az írószervezet közleménye valósággal felrobbantotta az internetet, számos író és szervezet osztotta meg a bejegyzést, jelezve, egyetértenek a tiltakozással. Tompa Andrea író Facebook-oldalán ezt írta:

Uszításban vettek részt, antiszemita közbeszéd és szélsőjobboldali nézetek elterjedésében. Állami szintű kitüntetés jár érte. Díjazni az elnyomást, az uszítást, a gyűlölködést. Betiltani a szabad beszédet, a jogot a nyilvánosságban való megjelenéshez – lásd tegnapi Budapest Pride-betiltás. Tegnapelőtti poloskázás. Ha valaki nem látja ezek között az összefüggést, az nem vette a fáradságot, hogy gondolkodjon

Hirdetés

– fogalmazott Tompa Andrea, hozzátéve, lesz Budapest Pride, minden nap lesz Pride. „Részemről is.” A Szépírók Társaságának véleményét osztja Tóth Krisztina és Garaczi László író is, valamint a Magyartanárok Egyesülete, akik szintén megosztották a közleményt.

Kettészakadt írótársadalom

De miért tiltakoznak az írók? A Szépírók Társasága mostani közleményében jelezte, hogy Döbrentei Kornél és Takaró Mihály munkássága jelentősen hozzájárult a magyarországi antiszemita közbeszéd elterjedéséhez, a szélsőjobboldali nézeteknek a hivatalos kultúrafelfogásban egyre uralkodóbbá válásához. 

De mi történt pontosan? 2004. január 11-e mérföldkő a magyar irodalmi életben, Döbrentei Kornél Tilos Rádió előtt elmondott beszéde ugyanis megbontotta a magyar írók kulturális közösségét. A Tilos Rádió épülete előtt zajló tüntetés előzménye, hogy a rádió 2003. december 24-i műsorában Bajtai „Barangó” Zoltán élő adásban, ittas állapotban azt mondta: „Legszívesebben kiirtanám az összes keresztényt.” A rádió vezetése később bocsánatot kért, a műsorvezetőt elbocsátották. Ennek ellenére a polgári körök tüntetést szerveztek a Tilos stúdiója elé, ahol a felszólaló Döbrentei többek közt ezzel köszöntötte az egybegyűlteket:

Végre van akaratunk és késztetésünk tiltakozni a népünk megsemmisítésére törekvő, vallási köntösben folytatott engesztelhetetlen háború ellen! A magyarság erkölcsi holokausztja ellen, amelyet álpróféták, álruhában, álorcában – csak a szakálluk a valódi – vezényelnek.

A

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kultur/2025/03/20/takaro-mihaly-dobrentei-kornel-tompa-andrea-garaczi-laszlo-toth-krisztina-irodalom-allami-kulturalis-dij/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Meghalt Karczag Ferenc Jászai Mari-díjas színművész

Karczag Ferencet pénteken még a Szolnoki Szigligeti Színház évadzáró társulati ülésén köszöntötték, szombaton pedig váratlanul …