Sakktáblák a Nyitott Műhely színpadán – sőt még a nézőtéren is ülnek olyanok, akik ölükben tartják a sakktáblájukat, készen állva a játékra. Mások Bartók Imre legújabb, Damien című regényét lapozgatják, de olyanok is akadnak, akik mindkettőt teszik. A budapesti kulthelyen nem színdarabra, hanem könyvbemutatóra gyűltünk össze – bár akár háromfelvonásos előadásként is értelmezhetnénk az estet. Először színpadi beszélgetés zajlik: a szerzőt Valuska László kérdezi.
Kétszáz szorongó férfi
A történet szerint Damien Lazard, az ismeretlenségből feltörő sakkozó egyre közelebb kerül a világbajnoki címmeccshez. Maga sem érti, minek köszönheti váratlanul jött sikereit – ahogyan abban sem biztos, egyáltalán vágyik-e a győzelemre. Miközben egyik verseny követi a másikat, egy belső utazáson is végighalad, amelynek során a franciaországi gyerekkor képei éppúgy megelevenednek, mint Hannibál és Napóleon hadjáratai. Damien egy rejtélyes applikáción is dolgozik, ám mintha nemcsak a kliensei, hanem mindenki más is akarna tőle valamit – kivéve azt az egyvalakit, aki a legfontosabb számára.
Bartók Imre először arról beszélt, milyen személyes kötődése van a sakkhoz. Valuska szerint ez azért is fontos, mert az elbeszélésből világosan kiderül, hogy a szerző mély tudással rendelkezik a játékról. Kiderült, hogy gyerekként ismerkedett meg a sakkal, majd 13–14 éves korában „fertőzte meg” igazán a játék. Olyan revelatív élményként élte meg, mint első irodalmi felfedezéseit.
„Nem érted, de tudod, hogy valami gazdag és fontos történik a játszmában – valami több annál, mint amit addig tudtál róla” – mondta. Jó korban volt ahhoz, hogy autodidakta módon egy-két év alatt komoly fejlődésen menjen keresztül – aztán arra jutott: az egész borzalmas.
Mármint a versenysakk az egyik legborzalmasabb dolog az életemben – amikor egy hatalmas, bevilágított teremben kétszáz szorongó férfi délután kettőtől este kilencig szenved félpontokért… Hamar rájöttem, hogy a versenyzés nem nekem való.
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!