Kiemelkedő irodalmi – költői, írói, műfordítói, irodalomtörténészi – tevékenysége elismeréseként József Attila-díjban részesül:
- dr. Aniszi Kálmán, a Magyar Kultúra magazin főszerkesztője;
- dr. Biernaczky Szilárd költő, műfordító, könyvszerkesztő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar megbízott. szenior előadója;
- Bobory Zoltán költő, író, szerkesztő;
- Egyed Emese irodalomtörténész, költő, a Babes–Bolyai Tudományegyetem egyetemi tanára;
- Jenei Gyula költő, író, az Eső folyóirat szerkesztője;
- Kürti László író, költő, a Vörös Postakocsi irodalmi folyóirat szerkesztője;
- Oláh András költő, író, a Partium folyóirat szerkesztője, a Képes Géza Általános Iskola tanára;
- Zsuffa Tünde író, az Esztergom–Budapesti Főegyházmegye sajtószóvivője.
Ha a József Attila-díj történetéből indulunk ki, akkor nem meglepő, hogy a magyar keresztény írók eddig nemigen voltak a díjátadók fókuszában. Ha ehhez hozzácsapjuk, hogy Magyarországon 2010 óta egy magát kereszténydemokrataként definiáló kormány van hatalmon, már meglepőbb ez a tény.
A XX. századi női sors
A József Attila-díj a Rákosi-rendszer kommunista Minisztertanácsa által 1950-ben alapított, kiemelkedő irodalmi tevékenységért adományozható legmagasabb állami irodalmi díj. A díjat azóta is a mindenkori kulturális miniszter az érdekelt szakmai szervezetek véleményének meghallgatásával osztja ki. A magyar irodalom egyik legmagasabb szakmai elismerése, amit a díj históriájának első negyven évében április 4-én osztottak ki, azóta március 15. az átadás apropója. 1992-ig többnyire nyolc, 1992 és 2000 között tíz személyt jutalmaztak, 2001 és 2012 között tizenhármat, 2013-tól pedig évente legfeljebb heten, 2017-től évente legfeljebb nyolcan vehetik át a díjat.
Idén Zsuffa Tünde személyében tulajdonképpen az egyetlen – a könyvpiacon már abszolút sikeres – keresztény női író is díjazott lett, aki éppúgy feldolgozta a XX. századi női sorsot, mint a középkori magyar szentek életét. A pusztaszabolcsi, falusi hentes lánya egyetemi tanulmányait Budapesten, majd Bécsben végezte, ahol élete nagy részét töltötte. Édesapja halálos ágyánál tett ígéretének eleget téve sportoló fiával 2019-ben hazaköltöztek Magyarországra. Erdő Péter bíboros, prímás még ebben az évben felkérte, hogy vegyen részt a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus szervezésében.
Zsuffa így lett a 2021. szeptember 5–12. között megrendezésre került budapesti világesemény kommunikációs igazgatója, majd nem sokkal később Erdő Péter bíboros sajtószóvivője.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kultur/2025/03/13/jozsef-attila-dij-kereszteny-noi-iro-kituntetesek-elismeresek/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!