2025. március 22., szombatMa Beáta napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 399,00 Ft | USD: 368,00 Ft | CHF: 417,00 Ft
2025.03.22. Beáta Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 399,00 Ft | USD: 368,00 Ft | CHF: 417,00 Ft
Kezdőlap / Kultúra / Játéknak álcázzák, mégis kőkemény társadalomkritika

Hirdetés

Játéknak álcázzák, mégis kőkemény társadalomkritika

Molnár Judit Lilla egyetlen nagy méretű installáción keresztül vizsgálja és ismerteti a társadalmi mobilitás kérdését, valamint az egyéni életutak kiszámíthatatlanságát. A „kígyók és létrák” elnevezés az ismert indiai társasjáték logikáját újragondolva mutatja be a felemelkedés és visszaesés dinamikáját, ahol a létrák és kígyók kortárs pszichológiai fogalmakhoz, jelenségeihez kapcsolódnak. 

A játékos struktúra mögött komoly társadalomkritikai kérdések húzódnak meg:

  • mennyire befolyásolják külső körülmények a siker vagy kudarc esélyeit,
  • és milyen szerepet játszanak ebben az egyéni döntések vagy a társadalmi meghatározottságok?  

Az évezredes játékforma morális üzenetét aktualizáló motívumokkal operáló mű aktív részvételre invitálja a nézőket, ezzel is érzékeltetve a társadalmi meghatározottságok és az egyéni döntések közötti törékeny egyensúlyt.


Molnár Judit Lilla és Török Krisztián Gábor


13

Molnár Judit Lilla és Török Krisztián GáborGaléria: Kígyók és Létrák kiállítás(Fotó: Papajcsik Péter / Index)

Valódi a választás?

A létrák és a kígyók nem pusztán az előrejutást segítő erényeket vagy a visszaesést okozó bűnöket szimbolizálják, hanem kortárs pszichológiai fogalmakká alakulnak. A „kitartás” és „tanult tehetetlenség”, illetve a „kiégés” és „ambíció” szubjektív ellentétpárjaiban az egyéni és kollektív tapasztalatok rétegződnek.

A kiállításon ezeket a kulcsfogalmakat lézervágott táblaképek illusztrálják, amelyeken a társasjátékok világából ismert Meeple bábu keveredik a művész vizuális világával. A fém- és faelemekből felépülő installáció a társasjátékok, a játszóterek és a társadalmi struktúrák tereit idézi. A homokozó formavilága a játékmezőn és a célként megjelenő homokmalomban manifesztálódik.

A homok mint játékmező Éber Márk Áron társadalomszerkezeti modelljére reflektál, amely a rendszerváltás utáni magyar társadalom osztálydinamikáit elemzi.

„A homok elhelyezkedése és a játék eszköztárának kialakítása a mobilitás nehézségeit és az egyéni döntések korlátozottságát szimbolizálja, rávilágítva a társadalmi struktúrák által kijelölt határokra. A létrák és kígyók szimbolikája így nem csupán a játék örökségét őrzi, hanem annak morális és társadalmi […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kultur/2025/02/21/kigyok-es-letrak-kiallitas-the-space-molnar-judit-lilla-jatek-torok-krisztian-gabor-eszterhazy-magyarorszag-alapitvany/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

A Sziget Fesztiválon éled újra a Hajógyári aranykorának klubélete

Idén sem szervezik meg újítások nélkül a Sziget Fesztivált, az augusztus 6. és 11. között jelentkező …