Harminc évvel ezelőtt alakult meg a hazai elektronikus színtér egyik legismertebb és legelismertebb csapata, az Anima Sound System.
A Prieger Zsolt vezette formáció talán legnagyobb erőssége az, hogy időről időre képes a megújulásra, feladva a bevált sémákat, s valami egészen másba kezdenek. Zenéjük különlegességét a stílusok keveredése adja. Ebben jelen van a modern elektronikus tánczene, az acid jazz, a reggae és a dub, a hiphop és a trip hop, a magyar népzene, a klezmer és az afrobeat is.
Idézzük fel, hogyan telt a harminc évük, kik játszottak „Anima-mezben”, milyen kiadványaik jelentek meg. A zenéket a Magyar Popkulturális Értéktár archívumából válogattuk.
Hajnal volt
Az Anima Sound System zenekart Prieger Zsolt alapította 1993 nyarán Szombathelyen. A zenekedvelő fiatalember már a ’80-as évek végén létrehozott egy formációt, amelyik zajzenét játszott. Írt experimentális színházi darabot is, de aztán rájött, hogy a pop műfaj az, amiben a legsokszínűbben és a leggyorsabban fejezheti ki magát.
Az Anima másik alapítója – jelenleg is tagja – Zsolt testvére, Prieger Szabolcs. Németh Gergely későbbi csatlakozásával jött létre a zenekar irányát meghatározó hármas. Majd 1994-ben megjelent az első kazettájuk (Anima 001/1994).
Első koncertfelvételük, 1994 novemberéből, tíz évvel ezelőtt került elő.
Egy nagykanizsai fellépésen az alaptrió kiegészült Rozmán Zoltán dobossal és Kovács Kata hegedűssel. A csapat akkor még folkbeütésű, instrumentális dub-reggae-t játszott.
’68
Shalom című lemezük 1995-ben jelent meg. Itt a masszív elektro-dub alapokba szervesen illeszkedtek a világzenei motívumok, jellemzői a finom ízléssel komponált számok és a kristálytiszta vokál.
Németh Gergely és Prieger Zsolt, a zenekar producer-szerző párosa ezután sem tudott hibázni: 1997-ben jött ki az Anima című album, rajta egyik legnagyobb sikerük, a ’68 című szám, s mellette más kísérleti, népzenés, dubos, de mindenképpen speciálisan „animás” dal kapott helyet.
Az Aquanistan, a szintén legendássá vált lemezük húsz évvel ezelőtt jelent meg. A dalok között találunk lassabbat, gyorsabbat, meditatívat, szerelmest és pörgőset, mindez hol politizáló, hol könnyedebb – magyar és angol nyelvű – szövegekkel.
A zenekar a rengeteg hazai fellépés mellett már korai éveiben bejárt számtalan kelet-európai várost. Sikereikre Nyugat-Európában is felfigyeltek, koncerteztek Berlintől Londonig az összes jelentős fővárosban, […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!