A 8. Mozart-nap zárókoncertje
Vezényel: Keller András
MOZART: Exsultate, jubilate – motetta oboa d’amoréra, zenekarra és orgonára, K. 165 (Matthias Spindler átirata)
Albrecht Mayer, oboa
- A motetta eredetileg szopránszólóra, zenekarra és orgonára íródott, a hangszereléseiről és átiratairól ismert Matthias Spindler változatában azonban a szólót az oboával rokon oboa d’amore játssza.
- A mű bemutatójára 1773. január 17-én került sor Milánóban, Venanzio Rauzzini operaénekes szólójával.
- A darab három tételből és egy recitativóból áll, leghíresebb része a kompozíciót záró allelujaszakasz.
„Mozart akkor is operát írt, amikor nem. Folyton két operája között volt, a feje tele melódiákkal, áriákkal, változatosan hangszerelt, történetet aláfestő és elmesélő zenekari anyaggal, drámai kifejezéssel és széles ívekkel.
Operát hallunk, amikor versenyműveinek érzéki lassútételei szólnak, zenedrámaként épülnek fel nagyobb szimfóniái, és a világi műfaj felé kacsint akkor is, amikor egyházi zenét komponál. 1772 végén azért látogatott harmadszor és utoljára Milánóba, hogy Lucio Silla című operájának bemutatóját felügyelje. A darab főszereplőjét alakító Venanzio Rauzzini igencsak lenyűgözhette a szerzőt, mert azonnal komponált számára egy motettát. A kor egyik leghíresebb castratójának, vagyis kasztrált énekesének köszönhetjük tehát a mai szopránirodalom egyik legnépszerűbb művét.”
MOZART: 24. (c-moll) zongoraverseny, K. 491
Angela Hewitt, zongora
- Mozart 1786. március 24-én fejezte be c-moll zongoraversenyét Bécsben, ahol a mű bemutatóját is tartotta.
- Az életműben ezenkívül egyetlen moll hangnemű zongoraversenyt találni, de a c-moll nem olyan drámai mű, mint a d-moll.
- A darab a műfaji hagyományoknak megfelelően három tételből áll: a gyors nyitótételt fényes lassú követi, majd variációs finálé zárja a művet.
„Sok beszédnek sok az alja – tartja a mondás, de Mozart erre újra és újra rácáfolt élete során. 1784 és 1786 között nem kevesebb mint tizenkét zongoraversenyt komponált (úgy, hogy korántsem csak ezeket írta akkoriban), ami évente átlagosan négy versenymű, vagyis minden hónapban egy-egy tétel. És akad köztük gyenge kompozíció? Akárhogy is keressük, nem.
A zongoraversenyek természetesen saját használatra készültek, hogy bécsi koncertjein olyan művekkel állhasson színpadra, amelyekben igazán meg tudja csillogtatni virtuóz és lírai képességeit is. A c-moll zongoraversenyt az utolsó Burgtheater-beli koncertjén mutatta be.”

MOZART–ODERMATT: 2. (F-dúr) oboaverseny, K. 293
Albrecht Mayer, oboa
- Második oboaversenyéből Mozart mindössze az első tétel negyvenhét ütemét hagyta hátra, ezért erősen töredékről van szó, amelyet többen igyekeztek befejezni.
- A koncerten hallható háromtételes mű Gotthard Odermatt munkája, amelynek első tételéhez természetesen Mozart anyagát vette alapul.
- A töredék keletkezésének pontos ideje ismeretlen, de a legújabb kutatások 1777-1778 környékére teszik, amikor Mozart Mannheimben tartózkodott.
„Azt mondják, az aranyműves asztaláról lehulló forgács is arany. És ha ez így van, akkor nagyon is fontos, hogy foglalkozzunk az olyan félbemaradt művekkel, mint Mozart 2. oboaversenye.
Negyvenhét ütem – mindössze ennyi készült el a mű nyitótételéből, de annak szerkezetéből kiindulva nem lehetetlen rekonstruálni a tételt. Az egész olyan, mint egy detektívregény. Vagy mint egy puzzle. Az ún. ritornell forma nem más, mint egy refrénes szerkezet, ahol a szólista epizódjait a zenekari tutti vissza-visszatérő szakasza tagolja. És mivel a negyvenhét ütemben benne foglaltatik a teljes zenekari bevezető, illetve a szólista első belépésének eleje, így a ritornell adott, és »csak« a szólórészeket kell megírni ahhoz, hogy a tétel összeálljon.
Az ember fantáziája persze tovább is szaladhat, ahogy az oboista-karmester-zeneszerző Gotthard Odermatt és a Berlini Filharmonikusok mára legendássá vált szólóoboistája, a koncert szólistája, Albrecht Mayer esetében is történt. Mayer még 2004-ben készített felvételt Claudio Abbadóval a mű Robert Levin-féle rekonstrukciójából, majd több zeneszerzőt is motivált, hogy készítsenek Mozarthoz méltóbb változatot.”
A Concerto Budapest Szimfonikus Zenekar
egyike Magyarország legrégebbi együtteseinek, a több mint százéves múltat magáénak tudható Concerto Budapest elődje 1907-ben alakult meg.
Fő-zeneigazgatója és vezető karmestere a 2007-es centenárium óta Keller András, világhírű hegedűművész-professzor, a Keller Quartet alapítója. A Concerto Budapest Keller András személyében és vezetésével a magyar kamarazenélés legnemesebb tradícióit viszi tovább, melyeket Bartók Bélától és Weiner Leótól Végh Sándoron és Rados Ferencen át Kurtág Györgyig ívelő folytonosság és zenei szellemiség fémjelez.
A Concerto Budapest szimfonikus zenekarként is úgy szólal meg, mint egy kamaraegyüttes, ahol a zenészek egyéni teljesítménye éppúgy kimagasló, mint az összhang, melyet a szólamok együttes játéka megteremt.
A zenekar tiszteletbeli elnöke Kurtág György, a kortárs zene élő legendája.
MOZART: 38. (D-dúr, „Prágai”) szimfónia, K. 504
- A szimfónia 1786 decemberében készült, és mivel Prágában mutatták be először, ráragadt a „Prágai” jelző.
- A hagyományos négytételességgel szemben a műből hiányzik a menüett, s így csak három tételből áll.
- A mű a Figaro házassága és a Don Giovanni között született – drámaiságában sokszor előre is utal a Don Giovanni zenéjére.
„Talán nehéz elhinni, de a bébiszitteren múlt, hogy Mozart 38. szimfóniáját »Prágainak«, nem pedig »Londoninak« nevezzük. Pontosabban a bébiszitter hiányán. Történt ugyanis, hogy Mozart apjának, Leopoldnak nem volt kedve vigyázni fia gyermekeire, ezért Wolfgang nem utazhatott el Angliába, pedig már egy szimfóniát is komponált a tervezett útra. Gyerekekkel, feleséggel, cseléddel, néhány zenésszel és egy kutyával felszerelkezve így közelebbi úti célt volt kénytelen kitűzni magának: Prágát.
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kultur/2025/03/09/mozart-nap-zarokoncert-zongoraverseny-szimfonia/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!