Ott kezdődik Eric Barker Jóban lenni másokkal című – Mit mond a tudomány az emberi kapcsolatokról, és miért értettél eddig félre (szinte mindent)? alcímű – munkája, ahol az év egyik legnagyobb hatású könyve, dr. Peter Attia Végigélni – A hosszú élet tudományos alapjai című egészségbibliája véget ér. Hiszen ha nincsenek jó emberi kapcsolataink, akkor minek is akarnánk sokáig élni?
A két könyv közti párhuzam annyiban is megáll, hogy Peter Attia és Eric Barker is forradalmian új megközelítéssel tárgyalja a már ismert témákat, és eloszlat jó néhány közkeletű tévedést. Ezt ráadásul mindketten tudományos igénnyel, de sok-sok sztorival, szórakoztató stílusban teszik, és nem restek bevallani saját korábbi hibáikat. Egyikük sem kíméli az olvasót, brutálisan őszinte mondatokat írnak, a mi érdekünkben, és a fejezetek végén mindketten összefoglalják a legfontosabb tudnivalókat.
Az első benyomás
Eric Barker Jóban lenni másokkal című könyvének borítóján két tálka látható, legalábbis a magyar kiadáson: az egyikben talán ketchup van, a másikban majonéz. Hogy ez mire utal, arra nem sikerült rájönnöm, azért fontos mégis megemlíteni, mert a kötet négy fejezete közül az elsőnek a címe így hangzik: Megítélhetsz-e egy könyvet a borítója alapján? Ennek a veszélynek természetesen maga az olvasott könyv is ki van téve, de ez valójában csak egy figyelemfelhívó hasonlat: a lényeg, hogy megítel(het)ünk-e valakit az első benyomás alapján?
A válasz mindkét esetben az, hogy bár igazságtalannak tűnik, igen, mert így működünk:
a másodperc tört része alatt ítéljük meg valakinek a magabiztosságát, szépségét, rátermettségét, kedvelhetőségét, megbízhatóságát,
és az első benyomás alapján született véleményünket később már nehezen írjuk fölül. Mindezt fontos tudni a más emberekkel való kapcsolataink kialakításakor, mint ahogy azt is, hogy képesek vagyunk-e olvasni a testbeszédet. Barker itt azt a közkeletű tévedést oszlatja el, hogy a hazugok nem néznek az ember szemébe: de, belenéznek.
Ki az igaz barát?
Ha az első fejezeten kiokosodva már ki tudjuk értékelni az embereket, rátérhetünk arra, hogyan kezeljük őket. Először nézzük a barátságokat a Valóban „bajban ismerszik meg az igazi barát”? című fejezetben. Itt sem ugrunk azonnal fejest az elméletbe, először valós történeteket olvashatunk, amelyek megmozgatják a lelkünket, mielőtt megtudnánk: erős jeleket kell láthatóvá tennünk (és keresni másoknál), amikor igaz barátokról beszélünk. Ilyen erős jel az idő (mert abból kevés van), amit egymásra szánunk, a másik „költséges” jel pedig a sebezhetőség.
Üzleti szituációkban vagy a vezetői pozíciónk megerősítésénél jól jöhet, ha megpróbáljuk lenyűgözni a partnereinket és tökéletesnek látszani, egy barátság kezdetén azonban rettenetes ötlet. Bármennyire félelmetesnek tűnik is, próbáld ki: mondj ki számodra ijesztőnek tűnő dolgokat, és nézd meg, mi történik. Meglátod, mondja az író, nem is olyan veszélyes ez.
Sokkal nagyobb veszély a sebezhetőség hiánya, a felszínes csevegés, mert az megöli a barátságokat.
Egy igaz barátság pedig boldogabbá tehet minket még a házasságnál is, mert nincs benne semmi kényszer, a fejezetcímben feltett kérdésre pedig így lehet válaszolni: Az a barát, aki ott van melletted, amikor bajban vagy, igazi barát.

A mágia négy őrangyala
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kultur/2025/03/23/eric-barker-joban-lenni-masokkal-21.-szazad-kiado/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!