A Shy című könyv nem mindennapi alkotás, ha az ember nekiveselkedik, két óra alatt elolvashatja a magyarul mindössze 135 oldalas kötetet, amely a Jelenkor Kiadó gondozásában jelent meg, fordítója Totth Benedek.
A történet középpontjában a tinédzser éveit élő címszereplő, Shy áll, aki számos gonddal küzd: dühkitörései vannak, alvászavarok kínozzák, gyakran nyúl drogokhoz, miközben baklövéseit sem tudja feldolgozni, éveken át cipeli őket magával.
Párhuzamosan kapunk részleteket a jelen eseményeiből, ahogy Shy megszökik az intézményből, múltja történései villannak fel előtte. Bár a sztori eleinte úgy fest, hogy kiszámítható véget ér, az utolsó oldalakon megfordul a történet, a kötet vége pedig meglepő, felemelő, erőteljes hatást gyakorol az olvasóra.
Mi magunk teremtjük a nyomort
Max Porter elképesztő pontossággal, mégis hihetetlen szabadsággal írta könyvét. A kötetben számos betűtípust, betűvastagságot, vizuális rendezési elemet használ, ezzel pedig képes párhuzamosan több szálon vezetni az olvasót, aki elsőre nem érti, hogy mi is történik, a könyv végére azonban minden a helyére kerül, a történet pedig fókuszáltabb lesz, mint valaha.
Kezdetben furcsának hathat ez az időrendileg és tartalmilag is kötetlennek tűnő írásmód, aminek rendszerét csupán az olvasás folyamatában érti meg az ember, de végül rájövünk, hogy épp olyan szabadon kapcsolódik össze minden történetszál,
ahogy az ember fejében véletlenszerűen bukkannak fel az emlékek, gondolatok.
Porter elképesztő finomsággal mutatja meg, hogy gyermekkorunk semmiségként kezelt pillanatai milyen maradandó emlékként ragadhatnak bent, döntéseinkre hogyan hatnak ki egy életen át. Ezzel párhuzamosan azt is elmeséli, ahogy a világ szemében fontosnak tűnő dolgok jelentéktelenné válnak az ember számára, ha ő maga nem tekinti azokat jelentősnek.
Kendőzetlenül, nyersen, de mégsem közönségesen, tisztán elmondva, némi költőiséggel mutat meg olyan megalázó dolgokat, amik egy fiút frusztrálhatnak, a nemi élet elkezdésétől kezdve a verekedésen át a szülőkkel való viszonyig, a hierarchikus rendszerek működéséig. Főszereplőnk mégsem tisztán áldozat.
Meglátjuk azokat az apróságokat, amiket ő is érez, hogy a nyomort bizonyos helyzetekben mi teremtjük magunknak.
A karakterekből sokat nem kapunk, de valójában nincs is rá szükség. Shy szüleit, a
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kultur/2024/09/16/netflix-shy-max-porter-cillian-murphy-jay-lycurgo-konyv-steve/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!