„Ha ma valaki olvasná a naplóját, azt mondaná, hogy ez botrány” – mondta a Grecsó Krisztián felhúzott szemöldökkel és széttárt karokkal beszélgetőtársai felé fordulva. Bár az asztalnál csupa tudós irodalmár ült, Móricz Zsigmond életművének jeles ismerői, és bár az író felvetésére Szilágyi Zsófia irodalomtörténész (Móricz monográfusa), Cséve Anna irodalomtörténész (a Móricz-naplók szerkesztője) és Gintli Tibor professzor, az MTA doktora is egyetértően bólogatott, a Müpa közönsége mégis csak finom utalásokat kapott arról, hogy miben is állna ez a botrány.
Amikor Szilágyi Zsófia Cséve Annát kérdezgette a naplókról, még hozzá is tette, hogy csak olyanról beszéljen, amit itt el lehet mondani, és tény, hogy Móricz nem fogta magát vissza, ha a testi vágyakról vagy az öregedésről volt szó, ahogy az Ady Endrével később megromló barátságáról és írói válságairól is beszámolt. Ezzel együtt a Müpa értő, nyitott, és Móriczra kíváncsi közönsége elbírta volna, ha ezekről valamilyen módon bővebben is szó esik.
Móricz sokkoló naplói
Az a feljegyzés- és levélköteg, amelyet Móricz hátrahagyott, 2010 óta jelenik meg – bizonyos szempontból sokkoló irodalmi szenzációkét – több kötetben, és mint az este folyamán megtudtuk, még három rész várható. Grecsó Krisztián szerint elképesztő, hogy Móricz mennyit írt, az irodalmi művek és a cikkek mellett több ezer oldalnyi naplót, amit ő, mármint Grecsó, biztosan nem bírna. Az esten Fekete Ernő olvasott fel egy naplórészletet, ami egy vendégségről szólt, és amiből bizony kiderült, hogy Móricz állandóan számolgatott, ki hányszor szedett (Karinthy kétszer, a felesége háromszor), miből mennyi fogyott (megettek öt csirkét), hagyott-e valaki borravalót a cselédnek.
De kellett is számolgatnia, mert az egyre szaporodó mozaikcsaládját el kellett tartania, ezért is dolgozott olyan sokat.
Az esten ugyan elhangzott, hogy első felesége, Holics Janka öngyilkos lett, de a vágyait is dokumentáló Móriczról csupán a Rab oroszlán című regény részleteinek felolvasásakor hallottunk. Arról nem esett szó, hogy Csibe, az Árvácska című regény ihletője, akiről középiskolai tanulmányainkból mindannyian úgy tudjuk, hogy az örökbefogadott lánya, valójában a szerelme, szeretője és – vélhetően – egyetlen fia édesanyja volt.
Zseni és celeb
Mindez pedig nem a „botrány” miatt érdekes, hanem mert ez is azt jelzi, hogy Móricz alakja sokkal rétegzettebb, mint ahogy azt sok-sok évig tanították nekünk, főleg, hogy az idealizált Móricz-kép fenntartásához a politika mellett három lánya – főleg a szintén író Móricz Virág – is hozzájárult, és foggal-körömmel ragaszkodott. A Naplók izgalmas és megrendítő olvasmányok, segítenek Móricz és a korszak megértésében.
Erről is hallottunk volna szívesen a Müpa-esten, mert a jelenlévők biztosan
ugyanolyan szakmailag pontos, mégis élvezetes stílusban beszéltek volna ezekről a […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kultur/2024/11/14/mupa-moricz-zsigmond-est-naplok-szilagyi-zsofia/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!