2025. január 13., hétfőMa Veronika napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 414,00 Ft | USD: 406,00 Ft | CHF: 443,00 Ft
2025.01.13. Veronika Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 414,00 Ft | USD: 406,00 Ft | CHF: 443,00 Ft
Kezdőlap / Kultúra / Ez az emberiségre leselkedő legnagyobb veszély, mégsem beszélünk róla eleget

Hirdetés

Ez az emberiségre leselkedő legnagyobb veszély, mégsem beszélünk róla eleget

Byung-Chul Han már az Infokrácia elején rögzíti, hogy a hatalomszerzésben és megtartásban már nemcsak a termelő eszközök birtoklásának van meghatározó szerepe, hanem az információk hozzáférésének is, amit a hatalom többek között az emberek viselkedésének irányítása és előrejelzése érdekében használ fel. 

Információs rezsimnek az uralom olyan formáját nevezzük, amelyben az információk és feldolgozásuk algoritmusok és mesterséges intelligencia alkalmazásával mértékadóan meghatározzák a társadalmi, gazdasági és politikai folyamatokat

– írja a dél-koreai származású filozófus, és egyúttal megállapítja, hogy a felügyelőkapitalizmussá fejlődött információs rezsim az embert adat- és konzumállattá degradálta. 

Hirdetés

Új kötetének nyitányában a fejlett társadalmak nagy egészére vonatkozóan von le következtetéseket, de a fejtegetések és következtetések mellbe vágják az olvasót, hiszen számos kérdést vet fel

  • szabadságának, irányíthatóságának és önkizsákmányolásának mértékéről.

A kötet elolvasása után óhatatlanul arra keressük a választ, hogy milyen mélyen vagyunk a nyúl üregében. Mekkora hatalmat gyakorol felettünk az információs rezsim, már csak ide-oda kattintgató fogyasztók vagyunk? 

Az információk foglyai

Han szerint a felügyelő rezsimet felváltja az információs rezsim, ami puhább eszközökkel, többek között a szabadság illúziójával kontrollálja a társadalmat. Például a mobiltelefon „a felügyelet és az alávetés eszköze” éppen a szabadságot, és az emberek közötti kötetlen kommunikációt aknázza ki.

Az uralom abban a pillanatban lesz teljes, amikor a szabadság és a felügyelet egybeesnek… Az emberek az információk foglyai… A digitális börtön átlátható… A like minden forradalmat kizár…

– állítja Han, aki szerint az információs rezsimnek nincs szüksége fegyelmező eszközökre, hiszen mindenki önként és dalolva lemezteleníti magát, például akkor, amikor a közösségi média felületein „produkálja” magát. A filozófus szerint az okostelefon olyan hatékony informátornak bizonyul, amely tartós ellenőrzés alatt tartja az embereket.

Byung-Chul Han 2015. november 12-én

Byung-Chul Han 2015. november 12-én

Fotó: Laurent Viteur / Getty Images Hungary

A like: ámen, a megosztás: úrvacsora, a fogyasztás: megváltás

Han Infokrácia című kötetében arra is kitér, hogy az információs rezsimben miként veszítjük el a szabadságunkat. Úgy látja, hogy a fogyasztás szabadságnak álcázza magát, amikor az érintőképernyő mindent elérhetővé és megvásárolhatóvá tesz. A cselekvő szabadság helyébe a kattintás, a lájkolás és a posztolás lépett. 

„A fogyasztás és a forradalom kizárják […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kultur/2025/01/05/byung-chul-han-infokracia-filozofia-kritika-tarsadalom-digitalis-vilag-kozossegi-media-kapitalizmus/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Nem lassít a Hogyan tudnék élni nélküled?, rekordidő alatt ért újabb mérföldkőhöz

A produkció közleménye szerint záporoznak a nézői visszajelzések a Hogyan tudnék élni nélküled? hivatalos Facebook …