2026. augusztus 16., vasárnapMa Ábrahám napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 363,00 Ft | USD: 314,00 Ft | CHF: 386,00 Ft
2026.08.16. Ábrahám Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 363,00 Ft | USD: 314,00 Ft | CHF: 386,00 Ft
Kezdőlap / Kultúra / Etikai eljárást kezdeményeztek Orbán János Dénes ügyében a Magyar Művészeti Akadémiánál

Etikai eljárást kezdeményeztek Orbán János Dénes ügyében a Magyar Művészeti Akadémiánál

A Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Etikai Bizottságának eljárását kezdeményezte Turi Attila, az MMA elnöke Orbán János Dénes ügyében. Az MMA MTI-hez szerdán eljuttatott közleménye szerint Turi Attila július 20-án, hétfőn hivatalába kérette Orbán János Dénes akadémikust a vele kapcsolatosan – más szervezetek kifizetéseivel összefüggésben – a nyilvánosság számára is ismertté vált történések tisztázására.

Orbán János Dénes – a korábban tett sajtónyilatkozatától eltérően – nem kívánt akadémiai tagságáról lemondani, így az MMA elnöke július 21-én az MMA Etikai Bizottságának eljárását kezdeményezte – áll a közleményben. Orbán János Dénesről a Prae.hu irodalmi lap írta meg július 12-én, hogy a szakmai vezetése alatt álló Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft. (KMTG) több mint négyszáz millió forintért vásárolta meg kilenc művének, operettlibrettójának felhasználási jogait.

A 24.hu információi szerint a Budapesti Operettszínház 90, a KMTG 422 millió forintot fizetett Orbán János Dénesnek a műveiért. Az Operettszínház és a KMTG ügyvezetője ugyanaz a személy, Rózsás Péter. A KMTG ügyvezetője 2025. július 21-ig Tódor Szidónia Ágota volt, Orbán János Dénes felesége – írta a Magyar Hang.

Megszólalt a színház főigazgatója

A színház társulatának tagjai közös nyilatkozatban kértek tájékoztatást a vezetéstől az ügyben. Úgy fogalmaztak, hogy „mélységes megdöbbenéssel” értesültek a sajtóban megjelent információkról. Kiss-B. Atilla, a színház főigazgatója erre reagálva azt írta: az Orbán János Dénes közreműködésével megvalósult előadások mindegyike pályázati úton elnyert plusz forrásoknak köszönhetően jöhetett létre.

A társulat nyílt levelére reagálva a főigazgató kifejtette: ezeknek az összegeknek a felhasználásakor nem volt mozgástere, ezek a források célhoz kötöttek voltak. Felhívta a figyelmet arra, hogy a sajtóban hűtlen kezelés miatt tett feljelentés az Orbán János Dénes és a KMTG között kötött szerződések nyomán született, amelyek tartalmáról a színháznak nem volt tudomása. Mint hozzátette: az esetlegesen etikátlan szerződéseitől ő is elhatárolódik.

Sorra érkeztek a reakciók

L. Simon László, az MMA Irodalmi Tagozatának vezetője július 15-én arra kérte Orbán János Dénes költőt, prózaírót, hogy mondjon le az MMA-tagságáról. Azt írta, hogy ami a napokban napvilágot látott Orbán János Dénes pénzügyeivel kapcsolatban, az a teljes magyar irodalmi életet joggal sokkolta. Kiemelte: egyetlenegy olyan emberrel sem beszélt, aki OJD közpénzből finanszírozott jogdíjait piaci mértékűnek, vagy etikailag, szakmailag vállalhatónak tartotta volna.

Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója is megszólalt az ügyben. Mint írta, librettókért nemhogy százmilliókat, de tízmilliót elkérni is képtelenség. „Nálunk, az Operában egész biztosan. De szerintem más magyar színházakban is” – hangsúlyozta az Operaház főigazgatója.

Nagy Ervin, a kulturális ügyekért felelős államtitkár július 16-án közölte: különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének gyanúja miatt tesz feljelentést a KMTG által kifizetett jogdíjak ügyében. Jelezte: több mű kapcsán az is felmerült, hogy különböző állami forrásokból hasonló céllal igényeltek és kaptak támogatást.

Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter azt közölte, hogy a minisztériumban egy másik, ugyanehhez a szervezethez köthető, már megítélt 1,3 milliárd forintnyi támogatásra bukkantak. Ennyit fizetett volna a KMTG új operettek megírására, fordítására és külföldi bemutatására. A támogatást Hankó Balázs minisztériuma ítélte meg a KMTG-nek. Miután ez tudomásukra jutott, felvették a kapcsolatot az érintett állami céggel, és a teljes támogatást visszaszerezték.

Jelezte: fontolgatja a kilépést az MMA-ból

Orbán János Dénes július 16-án bejelentette művei visszavásárlási szándékát a KMTG-től. Tarr Zoltánnak címzett nyílt levelében azt írta, kezdeményezni fogja az eredeti állapotok helyreállítását. „Minden iratot a minisztérium rendelkezésére bocsátottunk, de a fentiek érdekében személyesen is állok rendelkezésre” – tette hozzá.

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kultur/2026/07/22/orban-janos-denes-magyar-muveszeti-akademia-etikai-eljaras-budapesti-operettszinhaz/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Lehet, hogy érdekel...

Máté Gábor Eszenyi Enikőről: Mit csináljon még? Haljon meg?

Máté Gáborral beszélgetett Veiszer Alinda az Ördögkatlan Fesztiválon, ahol a színész-rendező őszintén vallott az elmúlt …