Aki Párizsba utazik, minden bizonnyal felkeresi a világ legnagyobb és egyben leglátogatottabb múzeumát. A Louvre 1793. augusztus 10-én, éppen 230 évvel ezelőtt nyitotta meg a kapuit. Mára 35 ezer műkincs található a 60 ezer négyzetméteres épületkomplexumban, és 2022-ben 7,8 millió ember kereste fel. (2019-ben, a koronavírus-járvány előtt ez a szám 9,6 millió volt.)
Ez nem véletlen, hiszen a történelem leghíresebb műalkotásainak ad otthont, többek között a Mona Lisának és a Méloszi Aphroditének, emellett olyan régiségek is találhatók itt, mint az egyiptomi, görög, etruszk és iszlám művészet kincsei.
Ha minden egyes kiállított darabot meg akarnánk nézni, akkor hónapokat kéne rászánni a múzeumlátogatásra.
De hogyan kerültek ezek a műkincsek az épületbe annak idején? 1791-ben már javában zajlott a francia forradalom, és sokan aggódtak, hogy a felbecsülhetetlen értékű tárgyak odavesznek. A francia Nemzetgyűlés ekkor döntött úgy, hogy a megóvandó alkotásokat egy palotában kell elhelyezni. Ez lett a XII. században eredetileg erődítményként épült Louvre, amely a XIV. században uralkodói rezidenciaként is szolgált.
A kiállított darabok jelentős része már a megnyitáskor is itt volt, majd a műkincsek egyre csak gyarapodtak, amihez többek között III. Napóleon császár is hozzájárult.
uralma alatt Napóleon Múzeumra keresztelték át […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!