2024. október 15., keddMa Helén napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 400,00 Ft | USD: 366,00 Ft | CHF: 426,00 Ft
2024.10.15. Helén Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 400,00 Ft | USD: 366,00 Ft | CHF: 426,00 Ft
Kezdőlap / Kultúra / Életük egy zsákutcából indult, mégis többre vitték, mint mások

Hirdetés

Életük egy zsákutcából indult, mégis többre vitték, mint mások

Az emberiség mérete alapján nem csupán egy szám, amit leírhatunk – 8 milliárd –, hanem olyan biológiai lények összessége, amelyeknek számos szüksége és limitje van egyszerre. Ezeknek újratervezését, átgondolását szorgalmazza Dávid-Barrett Tamás, aki családi és mikrokörnyezetektől a makro világ megértéséig vizsgálja társadalmunk működését.

Ráadásul egy olyan világban, ahol még a családi és baráti háló arányának és mibenlétének alakulásával is szembe kell nézni, nem egyszerű globálisan gondolkodni az emberiség szervezéséről, jövőjéről.

„Képzeld el, hogy segítségre van szükséged, mert házat építenél magadnak, és olyanokra lenne szükséged, akik eljönnek és tényleg segítenek. Ha egy olyan társadalomban élsz, ahol minden nőnek öt gyermeke éli meg a felnőttkort, és minden gyereknek öt gyermeke lesz, és fiatal felnőttként csak a testvéreidet és az elsőfokú unokatestvéreidet, illetve az ő párjaikat hívod el, valamint mindezt a párod oldaláról, akkor 176-an fognak jönni. Ha minden nőnek két gyereke van – az Európa és USA közti átmenet –, akkor húszan.

Hirdetés

Ha mindenkinek egy gyereke van – Dél-Koreában már egynél kevesebb az átlagos gyermekszám – akkor senki”

– így kezdjük a beszélgetést Dávid-Barrett Tamás viselkedéskutatóval, az Oxfordi Egyetem és a Királyi Antropológiai Intézet tudósával. Kutatásának lényege az, hogy miképp vált a családközpontú társadalom baráti alapúvá, aminek elsődleges mozgatórugója a gyermekek számának csökkenése. A tudós elmondása alapján ez magával hozza a rokonok számának folyamatos csökkenését, amivel az elérhető családi segítség szűkülése jár. Ez arra készteti az embert, hogy kizárólag baráti kapcsolatokra, segítségre támaszkodjon, ami az általános esetet tekintve kevésbé összekötött, kevésbé stabil háló, mint a családé.

A testvér mindig testvér marad

A szakember a patriarchátusi rendszerek egyik elemét, a formális házasságot egyfajta „társadalmi hálót kiépítő technológiaként” aposztrofálja, ami a családi hálót sokkal nagyobbra képes kiterjeszteni.

Ezeken a családi hálóknak az a tulajdonsága, hogy nagyon stabilak – aki egyszer testvér, az örökre testvér marad –, és nagyon magas a háló összekötöttsége. Ha van két testvéred, akkor velük egész életedben stabil testvéri kapcsolatod lesz, de ők egymásnak is testvérei, így van egy zárt háromszög. Ha van két haverod, akiket nagyon szeretsz, lehet jó kapcsolatod velük, de az kevésbé stabil, mint a testvéreiddel, de ami még fontosabb, hogy a köztük lévő kapcsolat nem olyan, mint a testvérek közötti. Épp ezért van az, hogy a családon belüli társadalmi hálók sokkal stabilabbak és a belső összekötöttség is jóval magasabb

– elemzi a tudós.

Egy apuka és kisfia 2017. november 25-én

Egy apuka és kisfia 2017. november 25-én

Fotó: Robert Alexander / Getty Images Hungary

Hogy árnyalja a helyzetet, visszatér a házépítős példára, ahol kiemeli, hogy azok a családtagok, akik nem ismerik olyan jól egymást, egy házépítésnél megismerkedhetnek, amiben a családi kötelék segítség lehet, hisz ezek stabil kapcsolatok, a testvérek és unokatestvérek halálukig rokonok maradnak. Ha az ember barátokat hív házépítéshez, a

kiérkező emberek nem tudhatják, hogy három vagy tíz év múlva még mindig olyan barátság lesz-e köztetek, hogy amikor majd ők építenek házat, lehetőségük legyen az ember segítségét kérni.

Az elmúlt néhány száz évben a vidéken élő, nagy gyermekszámú, közeli kapcsolatokat ápoló, családközpontú társadalomból egy városiasodó, gyakori migrációt folytató, alacsonyabb gyermekszámú világ jött létre. Utóbbi három tényező magával hozta, hogy a nagyon stabil és többszörösen összekötött szociális hálók meglazultak, ezeket sokszor felváltja a baráti háló.

El sem lehet képzelni

A szakember, akinek kiemelt kutatási területe a társadalmi hálók alakulása, a 2024-es Brain Barra olyan előadással készül, ahol a szociális kapcsolatokat és az emberek befogadóképességét vizsgálja egy olyan világban, ahol nyolcmilliárdan élnek.

Elmondása alapján az átlagos ember 150-200 embert képes egyszerre fejben tartani. Róluk emlékezetből meg tudja mondani, hogy kicsoda, mit csinál és milyenek a társadalmi kapcsolatai. Akinek kivételes elméje van, az egészen ezerig tudja növelni, feszíteni ezt a határt, de […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kultur/2024/09/26/brain-bar-2024-david-barrett-tamas-interju-oxfordi-egyetem-viselkedeskutatas/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Ekkor tartják Novák Ferenc Tata nyilvános búcsúztatóját

Október 21-én lesz Novák Ferenc Tata búcsúztatója. Családja szeretettel várja a barátokat, tanítványokat, kollégákat, tisztelőket – mindazokat, …