2025. január 24., péntekMa Timót napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 410,00 Ft | USD: 394,00 Ft | CHF: 434,00 Ft
2025.01.24. Timót Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 410,00 Ft | USD: 394,00 Ft | CHF: 434,00 Ft
Kezdőlap / Kultúra / Eladó a Nobel-díjas tudós egykori újszegedi villája

Hirdetés

Eladó a Nobel-díjas tudós egykori újszegedi villája

„Az elmúlt két évtized során jelentősen megváltozott az ügyfélforgalom és az irodai munkavégzés is, így már nem indokolt a nagyobb méretű, saját tulajdonú irodaház” – nyilatkozta az Index megkeresésére Tóth Péter Benjamin, az Artisjus üzleti transzformációs igazgatója. Hozzátette: kisebb, hatékonyabban fenntartható irodahelyiséget fognak bérelni.

Mint ismeretese, az Artisjus több mint 40 ezer zenét felhasználó, szerzői jogdíjat fizető partnerrel áll kapcsolatban: például vendéglátóhelyekkel, szórakozóhelyekkel, háttérzenés üzletekkel. Elsősorban – magyarázta Tóth Péter Benjamin – a partnerkapcsolatok közelsége és kényelmes elérhetősége miatt döntöttek 2004-ben az ingatlan megvásárlása mellett. Egészen mostanáig itt működött az Artisjus szegedi irodája, két fő állandó munkavállalóval.

Extra ár a kalandos és romantikus tudós villájáért

Szent-Györgyi Albert 1940 és 45 között élt ebben a villában, amelyet a jelenlegi tulajdonos 2004-ben újított fel. Az ingatlan Újszeged egyik népszerű negyedében – közel a Tiszához és a Ligethez –, a Szent-Györgyi Albert utcában található. Nem messze áll az a tizenhét emeletes toronyház, amelynek egyik falára felfestették a város két Nobel-díjasának portréját: Karikó Katalinét és Szent-Györgyi Albertét.

Hirdetés

A neves tudós villáját az ingatlan.com-on hirdetik 195 millió forintért. Az 1016 négyzetméteres telken egy 117 négyzetméteres téglaépítésű ház áll, amelyben négy szoba, két fürdőszoba és két konyha található, valamint hozzá tartozik egy 34,4 négyzetméteres melléképület is. Az ingatlanportál számításai szerint a meghirdetett 195 milliós ár csaknem kétszerese a piaci árnak: a környéken körülbelül 765 ezer forint egy négyzetméter, míg a villa esetében ez majdnem 1,3 millió forint. Igaz, ennek az emléktáblával ellátott épületnek eszmei értéke van.

A kérdés, hogy kinek ér meg ennyit ez a ház, amely a Nobel-díjas tudós kalandos élete számos epizódjának volt tanúja.

Értesüléseink szerint többen is érdeklődnek az ingatlan iránt, de sem a szegedi önkormányzat, sem a Szegedi Tudományegyetem nincs köztük.

SZGYA2

Fotó: Kunstár Csaba / Index

Pót-Nobel-díj, avagy amikor a színésznők bókolnak

Szegeden számtalan legenda kering a világhírű tudós kalandjairól, életmódjáról és társasági életéről. Két évvel azután, hogy megkapta a Nobel-díjat, 1939 februárjában Szent-Györgyi egy rangos társaságot látott vendégül Szegeden: a kor ünnepelt színésznője, Gombaszögi Ella és barátnői látogatták meg a világhírű tudóst. A színésznők, hogy kedveskedjenek vendéglátójuknak, megállapították: Szent-Györgyi feltűnően hasonlít a ’30-as évek legnépszerűbb német színészére, Hans Albersre.

Ez külön pót-Nobel-díj nekem

– állapította meg a színésznői látogatás és a bók kapcsán a C-vitamin felfedezője.

„Szent-Györgyi Albert 1916-ban ismerte meg első feleségét, Demény Kornéliát” – mesélte Medgyesi Konstantin. A Móra Ferenc Múzeum főmuzeológusa idézte a fizikus Bay Zoltánt, aki szerint Kornélia a legszebb és legokosabb lány volt, akivel valaha találkozott. Családi háttere is erősnek számított: a nő apja egy időben a Magyar Posta vezérigazgatójaként dolgozott.

1917 szeptemberében össze is házasodtak. A házasság huszonnégy évig tartott közöttük, kiváló párost alkottak – együtt mindent elértek, ami csak lehetséges volt számukra. A válás után lányuk, Nelly, az újszegedi házban lakott együtt apjával.

Gestapo, bujkálás és legendák

Szent-Györgyi Albert lánya és veje, Libik György 1944. május 6-án házasodtak össze; nászútjukat Szegeden, az újszegedi villában töltötték. Május 30-án tértek vissza Budapestre. A világban és az országban zajló szörnyű pusztítás, a gonoszság tombolása ellenére az ifjú pár egy békés, meghitt időszakot töltött Szegeden.

A német megszállás után a tudós vejének, <a […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kultur/jardasziget/2024/12/09/szent-gyorgyi-albert-szeged-ingatlan.com-villa-artisjus-toth-peter-benjamin-medgyesi-konstantin-libik-gyorgy-gestapo/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Már most fény derült az év legnagyobb szenzációjára

A The Guardian szerint az új kötet mintegy harminc félig önéletrajzi ihletésű, spirituális és lélektani …