„Megvan a könyv. Azt mondta az eladó, ez most a bestseller, de már a bejáratnál láttam, ott is kint volt” − újságolja a telefonban az ismerősöm, aki pont néhány nappal azután utazott a brit fővárosba, hogy Samantha Harvey Orbital című regénye megkapta a Booker-díjat.
Mivel a kötet Magyarországon nem kapható, a szállítás pedig hetekig is elhúzódhat, megkértem, ha úgyis angol földön jár, hozzon nekem egy példányt. Aggódtam, hogy a díj miatt elkapkodják az összeset, szerencsére azonban a könyvet árusító Waterstones felkészült a hatalmas érdeklődésre, és a budapesti újságírónak is maradt egy a puha fedeles kiadásból.
A minden és a semmi is benne van
Samantha Harvey a yorki és a sheffieldi egyetemen filozófiát tanult, ez az első pillanatban lerí a könyvről: a regény már a bevezető fejezetben egzisztenciális témákat feszeget, azonnal felteszi a kérdést, tulajdonképpen mit is csinál a hat központi hős a világűrben. Hogy mit, azt most nem spoilerezzük el, elég annyit tudni, hogy akarva-akaratlanul is az élet nagy kérdéseiről elmélkedik.
Az Orbital a díj történetének második legrövidebb regénye a maga 136 oldalával, mégis több szempontból felér egy 400 oldalas kötettel. A feldolgozott témák túlzó általánossága miatt sokkal lassabban és nehezebben olvasható, mint azt a hosszából ítélnénk. Persze a hossz nem feltétlenül függ össze az olvashatósággal és a közérthetőséggel, de egy alig több mint 100 oldalas könyvön általában hamarabb átrágja magát az ember, könnyebben feldolgozza a tartalmát.
A könyv igen nagy fókuszt kíván meg az olvasótól,
ha kalandozó figyelemmel olvassuk, érdemes azzal számolni, hogy bizony sokszor vissza kell majd lapoznunk, hogy felvegyük a szálakat. A monotonitás sem könnyít a dolgunkon, a könyv zöme nem más, mint a Föld leírása az űrből szemlélve.
Nem mondhatnánk, hogy mozgalmas regényről van szó, a narratíva a „tájleírásokon” kívül emberi törekvések és küzdelmek, vágyak és sérelmek elegyét teszi elénk. Az olvasó az űrhajósokhoz hasonlóan inkább csak szemlélődik és rácsodálkozik a körülötte láthatatlanul zajló dolgokra, semmint aktív résztvevője a történetnek. Aki arra számít, hogy egy akciódús jelenetekkel telepakolt regényt kap, az tegye le a könyvet.
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!