A Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MMNKK) egy áprilisi kormányhatározatnak köszönhetően jött létre, jelenleg több mint negyven tagintézményből, kötelékébe olyan meghatározó hazai intézmények tartoznak, mint a Magyar Nemzeti Múzeum, az Országos Széchényi Könyvtár, a Magyar Természettudományi Múzeum, az Iparművészeti Múzeum, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, valamint közelmúltban önálló státuszt kapó Semmelweis Orvostörténeti Múzeum.
Az elnök kijelentette, hogy a tagintézmények főigazgatói jelentős szabadságot, autonómiát élveznek.
Demeter Szilárd az MMNKK 2025-ös fejlesztési stratégiáját bemutatva elmondta, hogy a tagintézmények jövő januárban új szervezeti és működési szabályzatot kapnak. Hosszas ideológiai és kultúrpolitikai fejtegetés követően arról is beszélt, hogy nemzetközi szinten is újra kell pozícionálni nemzeti kultúránkat, aminek első lépéseként közép-európai helyzetünket szükséges újraértelmeznünk, ezzel párhuzamosan pedig hídszerepet kell betöltenünk Kelet és Nyugat között.
Az elnök szerint az a cél, hogy Magyarország globális szinten is aktív és meghatározó kulturális szereplővé váljon, aminek a regionális tudásközpontok létrehozása lesz az első lépése.
Hálózat és kultúrkiválóság
Demeter Szilárd szerint a tagintézmények közötti hálózatos együttműködés révén (a múzeumok tevékenységének összehangolása) valósítható meg a kultúrkiválósági program, amelynek lényege, hogy a nemzeti öntudat erősítése kulturális örökségünk megélésén és továbbörökítésén keresztül.
Az elnök úgy véli, hogy a koncepció megvalósítása érdekében újra kell […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!