Három esemény határozta meg alapvetően Roman Polanski lengyel-francia színész, film- és színházi rendező, forgatókönyvíró életét. Az első az, hogy bár Franciaországban született – Rajmund Liebling néven –, a családja 1937-ben visszakötözött Lengyelországba.
– mondta később egy interjúban, az országot ugyanis két évvel később megszállták a nácik. A család a krakkói gettóba került, ahol Polanski szeme láttára lőttek le például egy idős asszonyt. A fiú apját Mauthausenbe vitték, anyját Auschwitzban ölték meg. Roman kisfiúként bujkálva élte túl a vészkorszakot, az emlékek visszaköszönnek A zongorista (2002) című filmjében. „A zongoristát behunyt szemmel is meg tudtam volna rendezni, mert átéltem, és még mindig élt bennem” – mondta a filmről.
A másik tragikus esemény, ami beárnyékolta az életét, az volt, amikor 1969. augusztus 9-én második feleségét, a nyolc hónapos terhes Sharon Tate filmszínésznőt és négy barátjukat a Manson-család néven elhíresült szekta tagjai (Tex Watson, Patricia Krenwinkel, Susan Atkins és Linda Kasabian) brutálisan lemészárolták Los Angeles-i otthonukban, amíg Polanski Londonban dolgozott. A terhes Tate könyörgött az életéért, de hiába: az alig 20 éves Atkins addig szurkálta, ameddig volt benne élet. Ezután a vérével írta föl az ajtóra, hogy „disznó”.
A végtelen, háborítatlan remény és optimizmus helyett pesszimizmus és örök elégedetlenség rögzült belém
– írta erről 1984-es önéletrajzában Polanski.
Menekülés a bíróság elől
A harmadik meghatározó esemény pedig az volt, amikor […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kultur/2024/08/18/roman-polanski-holokauszt-sharon-tate-szuletesnap-kviz/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!