2025. január 18., szombatMa Piroska napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 414,00 Ft | USD: 402,00 Ft | CHF: 441,00 Ft
2025.01.18. Piroska Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 414,00 Ft | USD: 402,00 Ft | CHF: 441,00 Ft
Kezdőlap / Kultúra / Az amerikai ítészek remekműnek nevezik a magyar könyvet

Hirdetés

Az amerikai ítészek remekműnek nevezik a magyar könyvet

December az összegzések időszaka, a kulturális életben is sorra jelennek meg a különböző éves rangsorok. Most a New York Times tette közzé idei tízes könyves toplistáját. Cikkükből kiderül, hogy a feladatot véletlenül sem veszik félvállról, sőt a végső döntés meghozatalát minden évben kitüntetett pillanatként éli meg a szerkesztőség.

Hosszú útról van ugyanis szó, a könyvekről való diskurzus már tavasszal elkezdődik. A legjobb tízbe csak azok a művek kerülhetnek be, amelyek valami miatt maradandó nyomott hagynak a szerkesztőség tagjaiban. Olyan történeteket keresnek, amelyek elmélyítik azt, amit az életről elvileg már eddig is ismerni véltek. 

2024-ben Debreczeni József Hideg krematórium című holokausztregénye is felkerült a New York Times toplistájára.

Hirdetés

A nívós lap méltatása szerint a könyv remekmű, amely megalkuvást nem tűrőn nyújt bepillantást a haláltáborok végtelenül brutális mindennapjaiba, úgy, hogy közben nem itatja át szentimentalizmussal. 

Félelem, remény, kétségbeesés

A New York Times szerint a Hideg krematóriumban Debreczeni szenved, túlél – pontosabban nem hal meg – és szemlélődik. Megfigyelőképessége rendkívüli. Mindent, amivel találkozik az általa Auschwitz-országnak nevezett lágerben – a munkaterületeket, a laktanyákat, a holttesteket, az éhséget, a félelmet, a kétségbeesést, a kegyetlenséget és a reményt is – 

rettentően éles részletekben örökíti meg.

Debreczeni József 1905-ben született Budapesten, Brunner József néven. 1925 és 1932 között a szabadkai Napló szerkesztője volt, majd a budapesti Ünnep című képes hetilap szerkesztőségének tagjaként dolgozott 1938-ig, amikor – az első zsidótörvény életbelépésekor – elbocsátották.

1941-ben kényszermunkára ítélték, 1944. május 1-jén Auschwitzba deportálták. 14 hónapon keresztül raboskodott a gross-roseni láger különböző altáboraiban, míg végül a hideg krematóriumnak nevezett lágerkórházba került. A második világháború után – 1978-ban bekövetkezett haláláig – Belgrádban élt. A vajdasági magyar sajtó ismert és elismert tagjakét a Magyar Szó és az Újvidéki Rádió szerkesztőségében dolgozott, írásait vezető belgrádi lapok is közölték. 

Megkerülhetetlen és felülmúlhatatlan

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kultur/2024/12/11/debreczeni-jozsef-hideg-krematorium-regeny-new-york-times-irodalom-vilagirodalom-top-10-ev-konyve/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Kérdőjelekkel teli folytatást kapott az elmúlt évek egyik legnépszerűbb regénye

A legtöbb könyvesbolt ajtaján belépve Saoirse Ronan merengő arca az első kép, amibe belebotlunk − ő …